Fabryka typu BTS

Obiekty typu build-to-suit od kilku lat zyskują na popularności. Są one szczególnie korzystnym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy prowadzą działalność produkcyjną i mają wysokie wymagania dotyczące infrastruktury obiektu. Tymczasem budynki typu BTS dają możliwości, o jakie często trudno w istniejącej już na rynku ofercie magazynowej.


Specyficzne wymagania

Model budowy obiektu przemysłowego w formie BTS zmienia się, tak jak zmieniają się oczekiwania klientów. Projekty build-to-suit realizowane na potrzeby zakładów produkcyjnych charakteryzują specjalistyczne rozwiązania na etapie budowy, dostosowane do rodzaju wytwarzanych dóbr. Aby obiekt spełniał wymagania niezwykle istotnym etapem jest szczegółowa analiza potrzeb determinowanych przez rodzaj produkcji. To generuje listę wymagań wobec budynku i otoczenia oraz infrastruktury technicznej.

Na etapie budowy obiektu przeznaczonego dla fabryki są realizowane specyficzne wymagania, jak na przykład:

  • odpowiedniej wielkości agregaty prądotwórcze,
  • dostosowana grubość posadzki,
  • ściśle określona wysokość obiektu,
  • rodzaj wentylacji i kanalizacji,
  • instalacje chłodzące,
  • powierzchnie na chłodnie wraz z niezbędnymi instalacjami.

Klient wybierając projekt BTS od początku ma możliwość kształtowania powierzchni, którą wynajmuje. Dzięki systemowi build-to-suit zakład produkcyjny może mieć dowolnie skomponowane moduły powierzchni oraz rozwiązania, które zabezpieczają proces produkcyjny.

Przykłady z rynku

Wymagania klientów niejednokrotnie są bardzo szczegółowe, więc coraz częściej powstają bardzo zaawansowane obiekty. Panattoni Europe prezentuje oddaną pod koniec 2015 roku pierwszą w Europie inteligentną fabryką GE Energy Management w Bielsku-Białej. Obiekt o łącznej powierzchni ponad 45 tys. m kw. powstał w dziesięć miesięcy. Zaprojektowany został w taki sposób, aby stworzyć odpowiednie warunki pracy dla 1,2 tys. pracowników, a także zwiększyć innowacyjność i wydajność produkcji.

W wybranych miejscach hali produkcyjnej zastosowano specjalne fundamenty pod maszyny i urządzenia, wykonano ponad 7,5 tys. m kw. posadzek epoksydowych o specjalnych parametrach izolacyjności lub przewodzenia elektrycznego, instalacje: sprężonego powietrza, wody lodowej, wentylacji technologicznej i odpylarni, podwyższono natężenie oświetlenia w hali do 350/500 lx, zainstalowano 2 szynoprzewody 1000 A oraz 6 suwnic. Wentylacja mechaniczna budynku produkcyjnego zapewnia rekuperację ciepła. Wszystkie te rozwiązania były realizowane ściśle pod wymogi konkretnego projektu.

W Koluszkach z kolei Panattoni Europe w lipcu 2016 roku zakończył budowę obiektu produkcyjnego dla koncernu Kongsberg Automotive, producenta komponentów i części dla przemysłu motoryzacyjnego. Procesy produkcyjne w nowym obiekcie ─ o powierzchni ponad 6,3 tys. m kw. ─ będą zautomatyzowane i umaszynowione. Większość prac, których wykonanie wymaga precyzji, jak skrawanie, obróbka plastyczna, hartowanie, spawanie i montaż, będzie wykonywana przy wykorzystaniu robotów przemysłowych. W wydzielonej powierzchni produkcyjno-magazynowej zastosowana technologia zapewnia kontrolę wilgotności. Dodatkowo, zwiększona została wentylacja, a także zastosowano posadzki epoksydowe.

Czas to pieniądz

Mimo że głównym czynnikiem decydującymi o rozpoczęciu inwestycji typu BTS dla sektora produkcyjnego jest możliwość dostosowania obiektu do specyfiki branży oraz lokalizacja, to coraz większego znaczenie nabiera krótki okres realizacji projektu. Firmy chcą jak najszybciej rozpocząć planowaną produkcję. W ocenie ekspertów JLL projekty BTS będą nadal zyskiwać na popularności. Dzięki tej formule budynków, firmy mogą otrzymać idealny zakład produkcyjny.


Joanna Choromańska

Zobacz więcej

Niedobór siły roboczej w logistyce


28-03-2019

Rynek pracy stał się kluczowym wyzwaniem dla przedsiębiorstw na wielu rynkach logistycznych w Europie. Powodem jest rosnące zapotrzebowanie na pracowników magazynów i kierowców.

Polskie drogi do obiektów magazynowych


03-10-2018

W ciągu 2018 r. sieć autostrad i dróg ekspresowych w Polsce powiększy się o kolejne 450 km. To doskonała wiadomość dla inwestorów poszukujących nowych działek pod obiekty magazynowo-przemysłowe. Dane JLL pokazują, że tam gdzie jest doskonała infrastruktura, tam pojawiają się inwestycje.

[WYWIAD] Pierwsza fabryka potentata materiałów higienicznych w Polsce


18-09-2018

Wiodący producent materiałów higienicznych na całym świecie otworzy swoją pierwszą fabrykę w Polsce. Firma Ontex funkcjonuje na polskim rynku od 20 lat, a jej rozwój w Środkowej Europie wygenerował potrzebę zwiększenia możliwości produkcyjnych w tej części kontynentu. O inwestycji w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej mówi Arkadiusz Banaszek, Dyrektor fabryki Ontex Polska Sp. z o.o.

Inwestorzy już teraz mogą w pełni korzystać z Polskiej Strefy Inwestycji


13-09-2018

Weszły w życie akty wykonawcze do ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji. Oznacza to, że przedsiębiorcy mają możliwość ubiegania się o wsparcie na realizację inwestycji na nowych zasadach. Jakich? Kilka najważniejszych zmian prezentujemy poniżej.