BTS, czyli magazyn „szyty na miarę”. Czym jest?

Firmy, które nie mogą znaleźć powierzchni magazynowej spełniającej wymagania, prędzej czy później staną przed dylematem: zweryfikować swoje wymagania i wybrać z dostępnych ofert, czy może podpisać z deweloperem umowę na wybudowanie obiektu „szytego na miarę”, czyli tak zwanego BTS (build to suit).


 

Inwestycja build-to-suit (BTS)

Inwestycja build-to-suit (BTS) to obiekt magazynowy projektowany i budowany dla dedykowanego odbiorcy.

- Dzięki systemowi BTS klient określa szczegóły wedle własnych potrzeb, projekt może być zrealizowany dokładnie na miarę jego wymagań. Najemca może dowolnie skomponować moduły powierzchni magazynowych, dzięki temu otrzymuje dokładnie to czego oczekuje – mówi Joanna Choromańska, Business Development BTS Manager, JLL.

Zalety rozwiązań "szytych na miarę"

Największą zaletą rozwiązań build-to-suitjest wybór dogodnej lokalizacji. BTS pozwala na dowolność w zakresie lokalizacji. – Obiekty najczęściej są budowane w wybranej przez najemcę lokalizacji, co często może wiązać się z zakupem nowej działki przez dewelopera – wyjaśnia Joanna Choromańska z JLL.

Możliwość wyboru dogodnej lokalizacji jest ogromnym plusem dla najemcy, często jest to kluczowy argument przemawiający za wyborem opcji BTS, jednakże w przypadku, kiedy preferowana przez najemcę lokalizacja nie pokrywa się z portfelem gruntów dewelopera, ani z preferowanymi lokalizacjami deweloperów (należą do nich np. górny i dolny Śląsk, które cieszą się zainteresowaniem deweloperów oraz cechują się dużą podażą powierzchni magazynowych z racji na infrastrukturę i położenie geograficzne), to okres umowy najmu pod taki budynek wyniesie minimum 10 lat, a powierzchnia budynku będzie musiała wynieść min. 10 000 m kw.

Chodzi o to, że w lokalizacjach, w których popyt na powierzchnie magazynowo-produkcyjne jest stosunkowo niewielki, budynek ten musi się zwrócić deweloperowi w trakcie trwania umowy najmu z tenantem, dla którego ten budynek jest dedykowany. Stąd też w lokalizacjach mało interesujących dla dewelopera stawki czynszu mogą być dość wysokie.

BTS to także dowolność w zakresie wielkości powierzchni przemysłowej

Jest ona jedynie uzależniona od potrzeb operacyjnych klienta. Dowolny jest również rodzaj współpracy - dostępne możliwości to transakcja najmu bądź budowa celem sprzedaży inwestycji klientowi.

- BTS pozwala na racjonalne zagospodarowanie przestrzeni użytkowej, maksymalne wykorzystanie przestrzeni składowania, optymalizację procesu produkcji i składowania towarów oraz efektywne wykorzystanie wszystkich rozwiązań technicznych zainstalowanych w hali – dodaje Joanna Choromańska, Business Development BTS Manager, JLL.

Nie wspomnieliśmy tutaj o budynkach BTS pod produkcję – gdzie firma produkcyjna nie chce angażować własnych środków na zakup działki i budowę budynku, decydując się na BTS oszczędza na kosztach inwestycyjnych a następnie eksploatacyjnych, ponieważ budynek uszyty na miarę i z rozwiązaniami dopasowanymi do potrzeb klienta i do specyfiki jego branży jest potem tańszy w utrzymaniu.

Minusem BTS jest podpisanie umowy min na 8-10 lat

Można by tu jeszcze wspomnieć o horyzoncie czasowym budowy BTSa – jeśli deweloper nie posiada gruntu pod daną inwestycję to okres przygotowania takiego budynku w zależności od jego wielkości i stanu techniczno –prawnego działki może wynieść około 24 miesięcy, natomiast w przypadku budowy BTS w istniejących parku logistycznym, (gdzie deweloper ma już np. przygotowane pozwolenie na budowę) budynek może być oddany w przeciągu 6 miesięcy.

Odpowiedź jest w większości przypadków jedna. Jeżeli na rynku nie ma powierzchni magazynowej dopasowanej do potrzeb firmy, to należy zdecydować się na budowę obiektu szytego na miarę (build to suit).

- Obiekty szyte na miarę cieszą się szczególnie dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców mających specyficzne wymagania odnośnie powierzchni magazynowej, bądź wśród przedsiębiorców produkcyjnych, którzy nie chcą angażować kapitału obrotowego i chcą sobie zostawić opcję szybkiego i taniego wyjścia z rynku – mówi dla portalu Magazyny.pl Joanna Choromańska, odpowiedzialna za rozwój usług JLL w obszarze inwestycji BTS.


Joanna Choromańska

Chcesz wiedzieć więcej?

Dojrzałość polskiego rynku nieruchomości atutem dla zagranicznych inwestorów – wnioski z raportu JLL „Made in Poland”


22-08-2022

Jak wynika z raportu „Made in Poland”, kompleksowego przewodnika dla inwestorów - firm produkcyjnych, które rozważają rozpoczęcie działalności w Polsce, jak również dla tych, które są już obecne i rozwijają swoją działalność w naszym kraju, rynek nieruchomości przemysłowych w Europie utrzymuje dynamikę wzrostu. W trudnych latach 2020 i 2021 udowodnił swoją odporność i kluczowe znaczenie dla światowej gospodarki, a przerwane i zakłócone łańcuchy dostaw zmusiły głównych graczy do natychmiastowego działania i dostosowania swoich strategii w zakresie nieruchomości. Obecnie ruchy te kształtują przyszłość całego rynku przemysłowego.

Czy polskie magazyny się starzeją? Eksperci JLL wyjaśniają


06-04-2022

Można powiedzieć, że pierwsze nowoczesne magazyny zaczęto budować w Polsce już po 2000 roku, lecz kluczowym momentem dla rozwoju rynku magazynowego było przystąpienie naszego kraju do Unii Europejskiej. Obecnie magazyny wybudowane w latach 2000-2010 noszą miano starszych. Nadal są to atrakcyjne przestrzenie ze względu na ich dobre zlokalizowanie, wciąż wprowadzane do nich modernizacje, atrakcyjne stawki czynszów, wieloletnie doświadczonie ich zarządców, a czasem nawet dostępność od ręki.

Pomoc publiczna we wschodniej części Polski jednym z największych jej atutów


16-12-2021

Wschodni region Polski wzbudza coraz większe zainteresowanie deweloperów i najemców. Rzeszów czy Lublin przyciągają zarówno firmy z branży logistycznej, jak i produkcyjnej. Region ten jest szczególnie interesujący dla firm planujących nowe inwestycje ze względu na najwyższe w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej dopuszczalne progi regionalnej pomocy publicznej – mówił w wywiadzie dla magazyny.pl Marcin Krupanek, Consultant, JLL.

Magazyny z chłodnią. Najwyższa jakość dla wymagających klientów


14-09-2020

Bezpieczeństwo towarów, które muszą być składowane w temperaturze kontrolowanej, nakłada obowiązek przestrzegania wielu bardzo restrykcyjnych wymogów. W szczególności dotyczy to magazynowania farmaceutyków oraz produktów spożywczych, takich jak czekolada, nabiał. Deweloperzy i Najemcy stosują więc najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne i pomiarowe.