3 powody, by skorzystać z pomocy konsultanta

Wybór powierzchni magazynowej z pozoru wydaje się być banalnie prosty. Jednak bez znajomości mechanizmów funkcjonowania rynku może okazać się, że znalezienie odpowiedniego obiektu to kosztowny i żmudny proces. Aby uniknąć problemów warto dowiedzieć się, jakie profity niesie ze sobą współpraca z doradcą rynku powierzchni magazynowych.


fot. magazyny.pl

Konsultant zajmujący się na co dzień powierzchniami magazynowo-przemysłowymi posiada wiedzę, doświadczenie i kontakty w tym sektorze. Jako ekspert w swojej dziedzinie wie, gdzie w Polsce są najlepsze magazyny do wynajęcia i gdzie szukać kolejnych ciekawych terenów. Dlatego też, jego pomoc pozwala mieć pewność, że efekt procesu wynajmu będzie w stu procentach satysfakcjonujący.

Najlepsza oferta dla najemcy

Poszukując hali magazynowej czy przemysłowej do wynajęcia, należy zdać sobie sprawę ze stopnia skomplikowania całego procesu, na który składa się kilka etapów. Problemy pojawiają się już na poziomie sprecyzowania potrzeb i ścisłego określenia czego dokładnie potrzebuje firma. Tymczasem, przed najemcą jest jeszcze cały szereg negocjacji, które powinny się zakończyć w korzystny dla niego sposób. Dlatego niezbędne jest opracowanie strategii, która pozwoli na osiągnięcie jak największej ilości korzyści podczas całego procesu. Wiedza konsultanta może okazać się w tym przypadku nieoceniona i zaoszczędzić najemcy mnóstwo czasu.

Konsultant do spraw powierzchni magazynowych jest osobą dedykowaną do konkretnego regionu Polski. Oznacza to, że regionem w Warszawie zajmuje się jedna konkretna osoba, a na przykład Poznaniem już kolejna. To powoduje, że każdy z konsultantów skupionych tylko wokół wybranych regionów magazynowych posiada obszerną wiedzę na temat danego rynku – warunków najmu, dostępnych aktualnie w danym regionie budynków czy ofert, które pojawią się w najbliższym czasie.

Konsultant posiada wiedzę na temat powierzchni, jakie mają się zwolnić w najbliższym czasie. Pozwala to przyszłemu najemcy zaplanować moment wprowadzenia się do danego magazynu. Najemca może także dowiedzieć się, kiedy deweloper planuje rozpocząć budowę nowego obiektu spekulacyjnego w danym regionie. Co więcej, doradca może zaoferować indywidualne rozwiązanie w postaci wybudowania obiektu typu BTS – magazynu szytego na miarę potrzeb firmy.

Każdy najemca chce wynająć powierzchnię na najbardziej korzystnych dla siebie warunkach. Ich uzyskanie jest możliwe tylko dzięki odpowiedniej wiedzy i znajomości rynku. Konsultant posiadający doświadczenie w zakresie transakcji najmu powierzchni magazynowych oraz prowadzenia negocjacji wie, na które elementy w procesie zwrócić szczególną uwagę. Dzięki temu, możliwe jest m.in. uzyskanie najniższych stawek najmu, korzystnych warunków rozwiązania umowy czy różnego rodzaju oszczędności.

Oszczędność czasu

Niewątpliwie, osoby odpowiedzialne za znalezienie powierzchni magazynowej chciałyby, aby proces ten przebiegał bez komplikacji. Nie zawsze jednak jest tak idealnie. Im klient poszukuje większej powierzchni, tym pojawia się więcej problemów, ale też możliwości. Poszukiwanie odpowiedzi i rozwiązań na własną rękę może zająć mnóstwo czasu, a w wielu przypadkach wcale nie jest go za dużo. Od pojawienia się zapotrzebowania na powierzchnię magazynową do wejścia do obiektu zwykle mija około kilkunastu miesięcy. Pierwsze dwa miesiące są poświęcone analizie sytuacji najemcy i sprecyzowanie potrzeb, co do poszukiwanej powierzchni.

Po analizie, do wyselekcjonowanych deweloperów zostaje wysyłane zapytanie ofertowe. Kolejnym etapem są oględziny proponowanych lokalizacji oraz spotkania z właścicielami obiektów. Następuje w tym momencie weryfikacja propozycji przedstawianych przez deweloperów pod kątem warunków komercyjnych i technicznych. Bywa, że to proces bardzo żmudny dla osób, które nie posiadają doświadczenia w zakresie oceny dostosowania powierzchni do potrzeb firmy.

W dalszej kolejności następują negocjacje warunków najmu i stworzenie listy najlepszych rozwiązań. Należy zdać sobie sprawę z tego, że przeprowadzenie procesu wynajmu powierzchni magazynowej wymaga olbrzymich nakładów czasu i pracy. Pomoc konsultanta jest w tym wypadku ogromnym ułatwieniem, gdyż kontroluje on każdy z etapów i pozwala m.in. skracać wszelkie procesy decyzyjne. A jak wiadomo, czas to też pieniądze. Dlatego, współpraca z doradcą jest związana także z tak istotną przy wynajmie powierzchni magazynowej oszczędnością i negocjowaniem kosztów.

Oszczędność pieniędzy

Większość najemców magazynowych jest zdania, że najważniejszym czynnikiem najmu obiektu jest cena, czyli przede wszystkim czynsz. Najemca bez pomocy konsultanta nie jest w stanie dowiedzieć się na jaki czynsz i jakie warunki może liczyć. Dlaczego? Nie ma czegoś takiego jak stawka rynkowa za magazyn. Zależy ona od dostępności powierzchni i zapotrzebowania klienta. Poza tym nie na każdym rynku sytuacja jest taka sama. Są regiony, w których warunki dyktują deweloperzy, jak również są takie, gdzie to najemca zawsze będzie górą przy dyktowaniu warunków finansowych. Na finalną stawkę czynszu zawsze jednak największy wpływ mają negocjacje.

Wiedza oraz doświadczenie konsultanta mogą być w tym przypadku gwarancją najniższego możliwego czynszu. Ponadto, konsultant przygotuje najemcy kompleksową analizę rynku magazynowego i wszystkich kosztów. W czasie analizy pod uwagę branych jest również szereg innych czynników, jak dostępność pracowników, lokalizacja czy infrastruktura drogowa. To w większości przypadków również przekłada się na oszczędności najemcy.

Konsultant jest w stanie wyciągnąć najistotniejsze wnioski z tej analizy: czy warto zostać i przedłużyć umowę u obecnego dewelopera, czy jednak lepiej poszukać czegoś innego, na przykład tańszego czy nowocześniejszego, ale na podobnych warunkach, jakie mamy teraz. Szczególnie, gdy mówimy o dużych powierzchniach – od 10 tys. m kw. – dobra analiza i negocjacje owocują niedającymi się przecenić oszczędnościami, idącymi w dziesiątki, a czasami nawet setki tysięcy euro rocznie.


Tomasz Mika
Joanna Choromańska
Tomasz Olszewski

Zobacz więcej

Niedobór siły roboczej w logistyce


28-03-2019

Rynek pracy stał się kluczowym wyzwaniem dla przedsiębiorstw na wielu rynkach logistycznych w Europie. Powodem jest rosnące zapotrzebowanie na pracowników magazynów i kierowców.

Polskie drogi do obiektów magazynowych


03-10-2018

W ciągu 2018 r. sieć autostrad i dróg ekspresowych w Polsce powiększy się o kolejne 450 km. To doskonała wiadomość dla inwestorów poszukujących nowych działek pod obiekty magazynowo-przemysłowe. Dane JLL pokazują, że tam gdzie jest doskonała infrastruktura, tam pojawiają się inwestycje.

[WYWIAD] Pierwsza fabryka potentata materiałów higienicznych w Polsce


18-09-2018

Wiodący producent materiałów higienicznych na całym świecie otworzy swoją pierwszą fabrykę w Polsce. Firma Ontex funkcjonuje na polskim rynku od 20 lat, a jej rozwój w Środkowej Europie wygenerował potrzebę zwiększenia możliwości produkcyjnych w tej części kontynentu. O inwestycji w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej mówi Arkadiusz Banaszek, Dyrektor fabryki Ontex Polska Sp. z o.o.

Inwestorzy już teraz mogą w pełni korzystać z Polskiej Strefy Inwestycji


13-09-2018

Weszły w życie akty wykonawcze do ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji. Oznacza to, że przedsiębiorcy mają możliwość ubiegania się o wsparcie na realizację inwestycji na nowych zasadach. Jakich? Kilka najważniejszych zmian prezentujemy poniżej.