Ruszyła budowa III etapu Ideal Idea City Parku w Raszynie

Ideal Idea Formad rozpoczął budowę III etapu City Parku na pograniczu Warszawy i Raszyna. Etap III Ideal Idea City Parku będzie, jak dwa poprzednie, budowany w formule spekulacyjnej. Stanie tuż przy dotychczasowym City Parku pod tym samym adresem.


mat. pras.

- W Warszawie panuje olbrzymie zapotrzebowanie na małe moduły magazynowe o powierzchniach rzędu 500-1000 mkw. Dzwonią do nas przedsiębiorcy i mówią, że potrzebują takich modułów już, dosłownie z dnia na dzień. Tymczasem budowa parku logistycznego trwa 8-9 miesięcy – mówi właściciel City Parku Jędrzej Dużyński.

Po oddaniu do użytkowania, i po stuprocentowej komercjalizacji, magazynowo-biurowych hal H1 i H2 etapu I oraz hal H3 i H4 etapu II obecnie rusza budowa kolejnych dwóch hal – H5 i H6 – etapu III. Dwa pierwsze etapy pozwoliły wynająć ponad 20 tys. mkw. magazynów i biur w standardzie klasy A. Po obecnej rozbudowie właścicielem całego City Parku nadal pozostanie Ideal Idea Formad.

- Jak wskazują analizy, ale także zgodny głos brokerów i firm doradczych, na rynku stołecznych powierzchni magazynowych popyt dogonił podaż i już w tej chwili brakuje powierzchni magazynowych, szczególnie tych konceptów SBU, BTS i LMD – mówi Jędrzej Dużyński. - W Warszawie i okolicach ziemi inwestycyjnej pod parki logistyczne jest mało i wciąż coraz mniej. Łatwe tereny już się skończyły. Jesteśmy wprawdzie silnie zaangażowani obecnie w inwestycje logistyczne na Dolnym Śląsku, ale mimo to nie porzucamy Warszawy, a wręcz przeciwnie, dynamicznie wracamy na nasz macierzysty rynek z nowymi projektami, które mamy zaplanowane aż do roku 2025 – dodaje właściciel City Parku w Raszynie.

Etap III Ideal Idea City Parku będzie, jak dwa poprzednie, budowany w formule spekulacyjnej. Stanie tuż przy dotychczasowym City Parku pod tym samym adresem. Na nowy etap złożą się dwie hale – H5 i H6. Ze względu na kształty działek inwestycyjnych będą one różniły się powierzchniami i wielkością modułów. Pierwsza z nich, H5, posadowiona będzie na działce o bardzo regularnych kształtach, a zaoferuje 6 tys. mkw. powierzchni magazynowych i biurowych. Będzie miała powtarzalne moduły po ok. 550 mkw. magazynu i ok. 130 mkw. biura. Hala H6 zajmie 3 tys. mkw. i stanie na działce o geometrii trapezowej. Jej moduły będą mniej regularne, z czego największy będzie miał 1100 mkw. magazynu i 160 mkw. biura, zaś najmniejszy nieco ponad 400 mkw. magazynu i ok. 140 mkw. biura.

- Nie jest to bynajmniej wada, a wręcz przeciwnie, rynek wymaga obecnie tak bardzo zróżnicowanej oferty, że już w tej chwili o najmie w H5 i H6 rozmawia z nami kilku potencjalnych partnerów. H6 będzie atrakcyjnie zorientowana częścią biurową na zachód, stąd już dziś zapraszamy do niej najemców wymagających doskonale doświetlonej przestrzeni biurowej i ekspozycji z tras S2 oraz S8 – komentuje Jędrzej Dużyński.

Model biznesowy

- Naszym klientom w etapie III zaoferujemy te same wartości naszej firmy, co zawsze” – mówi Jędrzej Dużyński. „Jesteśmy deweloperem, który wsłuchuje się w potrzeby najemców, jest bardzo elastyczny w działaniu i otwarty na daleko posuniętą specyfikę branżową naszych partnerów – dodaje prezes IIF.

Moduły magazynowe etapu III, tak jak poprzednich, będą mogły być adaptowane do bardzo zróżnicowanych potrzeb najemców. Będą mogły służyć zarówno jako hale magazynowe, produkcyjne, jak i laboratoryjne. Zgodnie z przepisami i wymogami najemców będą mogły być w nich wykonywane doświetlenia światłem dziennym poprzez wycinanie świetlików w dachach i okien w elewacjach. W halach może znaleźć się każda instalacja niezbędna do produkcji – jak już ma to miejsce w City Parku – jak również może być w nich utrzymywana kontrolowana temperatura i wilgotność powietrza, co także ma już miejsce w tym obiekcie.

 - Jak zawsze nie oszczędzamy na jakości naszych obiektów. Także etap III skumuluje w sobie najnowocześniejsze normy budowlane, materiały i technologie. City Park i jego biura w standardzie klasy A nie zestarzeją się technicznie przez najbliższe kilkanaście lat” – podkreśla Jędrzej Dużyński.

W tym miesiącu spodziewane jest podpisanie pierwszych umów najmu w halach nowego etapu. Najemcy, którzy jako pierwsi zdecydują się podpisać umowy najmu w powstającej nowej części City Parku mogą liczyć na atrakcyjne stawki i upusty. Uzyskanie pozwolenia na użytkowanie hal H5 i H6 spodziewane jest na przełomie października i listopada.

Dla wygody pracowników City Parku zwiększy się jego skomunikowanie z infrastrukturą miejską. Już obecnie park obsługują dedykowane busy kursujące między nim, a pobliską stacją WKD i pętlą komunikacji miejskiej na Okęciu. Po oddaniu do użytku hal etapu III przybędzie dla pracowników jeszcze jeden bus.

BREEAM na horyzoncie

- Zagraniczne firmy, które dzwonią do nas, już w pierwszych słowach pytają, jaki zielony certyfikat ma Ideal Idea City Park, bo tak wielką wagę przywiązuje się dziś na świecie do tego czynnika – mówi prezes Jędrzej Dużyński.

Ideal Idea Formad ma już wybranego asesora certyfikującego w ramach wielokryterialnego systemu oceny budynków BREEAM i pełni on na razie funkcję doradczą. Inwestycja będzie certyfikowana dopiero po jej całkowitym ukończeniu i uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie. Ideal Idea City Park pozostaje projektem rozwojowym z perspektywą etapu IV, stąd proces certyfikacji BREEAM nie może jeszcze być ukończony.

Tymczasem inwestor cały czas prowadzi działania zmierzające do zwiększenia punktacji w ramach BREEAM. Zaplanowane są m.in. stacje ładowania samochodów elektrycznych, dodatkowe parkingi dla rowerów i farma fotowoltaiczna wyposażona w nowoczesne instalacje wodorowe. Inwestor planuje wynajęcie działki przylegającej do City Parku i postawienie na niej wspomnianej farmy fotowoltaicznej. Energia uzyskana z farmy pozwoli obniżyć opłaty serwisowe ponoszone przez najemców. Darmowa energia zasili place manewrowe, oświetlenie terenów zewnętrznych, budki ochrony i wszystkie zewnętrzne części wspólne City Parku.