Rusza budowa nowoczesnego SBU w Prologis Park Warsaw Żerań

Wystartowała budowa nowoczesnego SBU na terenie Prologis Park Warsaw Żerań. Powstający budynek będzie pierwszym magazynem Prologis w Polsce, który w pełni wykonany będzie w technologii Building Information Modeling (BIM).


mat. prasowe

W sumie powstanie 11 tys. m kw. powierzchni spekulacyjnej szytej na miarę. Budynek wyróżniać będzie się szerokimi możliwościami dostosowania wielkości i charakteru powierzchni do indywidualnych wymagań najemców i specyfiki prowadzonej przez nich działalności – od e-commerce po produkcję.

Powstający budynek będzie pierwszym magazynem Prologis w Polsce, który w pełni wykonany będzie w technologii Building Information Modeling (BIM)– od etapu koncepcji i projektowania budynku, przez etap budowy, aż po model powykonawczy i wykorzystanie BIM w zarządzaniu budynkiem.

Obiekt będzie charakteryzował się gęstością obciążenia ogniowego powyżej 4000 MJ/mkw., wyposażony będzie także w system tryskaczy. Na efektywne wykorzystanie powierzchni pozwoli ponadstandardowa nośność posadzki 60 kN/mkw., a bezpieczeństwo i płynność wjazdów i wyjazdów na teren parku zapewni system SDD.

- Przywiązujemy dużą wagę do bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia naszych klientów. Dlatego już na etapie projektowania budynku zadbaliśmy o możliwość wdrożenia indywidualnych rozwiązań, m.in. w zakresie prewencji COVID-19 -większe powierzchnie pozwalające zachować dystans, czy bezdotykowe baterie umywalkowe i sterowanie oświetleniem w toaletach ograniczające możliwość zakażenia. Jesteśmy otwarci na potrzeby naszych klientów w tym zakresie, chętnie doradzimy i pomożemy dostosować powierzchnię do ponadstandardowych wymagań – mówi Jarosław Bicki, project manager Prologis.

Ekologia idzie w parze z komfortem pracy

W nowym budynku zastosowano także rozwiązania, które skutecznie pomogą klientom w redukcji ich śladu węglowego, a przy tym większą oszczędności w eksploatacji. Termoizolacyjność powyżej wymagań warunków technicznych oraz żelbetowa konstrukcja ograniczy koszty związane z ogrzewaniem, a system smart meteringu do zdalnej kontroli zużycia mediów pozwoli na odpowiedzialne korzystanie z naturalnych zasobów.

Dla większego bezpieczeństwa oraz lepszego samopoczucia pracowników powierzchnie oświetli najwyższej jakości system LED. Budynek będzie także przygotowany do wyposażenia go na życzenie klienta w świetliki, które zapewnią do 12,5% naturalnego światła. Czujniki ruchu w pomieszczeniach socjalnych mogą być zaprogramowane zgodnie z potrzebami i wytycznymi klienta, dzięki temu pozwolą na zmniejszenie kosztów oświetlenia oraz pomogą w prewencji COVID-19.  Zwiększona nośność dachu zapewni z kolei podstawę pod systemy fotowoltaiczne, a solary posłużą m.in. do podgrzewania wody w biurach.

- Budynek zostanie poddany akredytacji BREEAM na poziomie Very Good i tak jak w przypadku każdego nowo budowanego obiektu przekażemy dodatkowo fundusze na ochronę lasów deszczowych w ramach naszej współpracy z organizacją Cool Earth. Co ważne, nasza inwestycja powstaje na terenie przemysłowym, dzięki czemu dajemy terenowi drugie życie. W Prologis Park Warsaw -Żerań tworzymy miejsce, w którym zielone, ekologiczne budownictwo łączy się z zapewnieniem większego komfortu pracy. Zgodnie z naszą ideą PARKlifeTM na terenie obiektu zapewniamy wiele dodatkowych udogodnień. Dlatego specjalnie dla pracowników naszych klientów na terenie parku powstanie m.in., stacja ładowania samochodów elektrycznych, wiata rowerowa oraz strefa wypoczynkowa. Do ich dyspozycji będzie też nasza plenerowa biblioteczka Book Box – dodaje Jarosław Bicki.