Platforma logistyczna utworzona przez VGP - AEW Europe oraz Tristan Capital Partners Fund rozpoczyna projekt logistyczny o wartości 300 mln €

European Property Investors Special Opportunities, L.P., fundusz zarządzany wspólnie przez AEW Europe i Tristan Capital Partners, oraz VGP objęły odpowiednio 80 i 20 procent udziałów w nowo utworzonej spółce joint venture.


Park przemysłowo-logistyczny, którego większość obiektów wybudowano w latach 2005-2010, skoncentrowany jest w Pradze i jej okolicach. Główny park VGP w mieście Horni Pocernice na północny wschód od Pragi stanowi 85% nabytego kompleksu i uznawany jest za jeden z najlepszych dużych parków logistycznych w Pradze i całym regionie EŚW. Park obejmuje obecnie ponad 368.000 m2 ukończonych aktywów logistycznych, a w budowie jest kolejnych 9 obiektów o łącznej powierzchni 62.000 m2. 99% powierzchni wynajmuje zdywersyfikowana grupa ponad 110 najemców, w tym MD Logistika, První novinová společnost, LEKKERLAND Česká republika, ACTIVA, WAVIN Ekoplastik, IKEA oraz Coca Cola.

VGP w dalszym ciągu pełnić będzie funkcję zarządcy, odpowiedzialnego za zarządzanie nieruchomościami i obiektami oraz najem, świadcząc usługi zarządzania inwestycją na rzecz funduszu EPISO w odniesieniu do procesu inwestycyjnego.

Ric Lewis, Prezes Tristan Capital Partners skomentował: “Jesteśmy zadowoleni z pozyskania tego kompleksu logistycznego w Pradze oraz rozpoczęcia współpracy z VGP, która to spółka cieszy się doskonałą reputacją i historią osiągnięć w zakresie budowy, wynajmu i zarządzania parkami logistycznymi w Czechach i całej Europie Środkowej. Oczekujemy dalszej dywersyfikacji naszego funduszu poprzez inwestycje w rosnący rynek logistyczny w Czechach.

Daniel Harris, Współdyrektor Inwestycji w AEW Europe skomentował: “Wykorzystaliśmy możliwość nabycia dużego parku logistycznego z bardzo małą liczbą pustostanów. W obliczu perspektyw przyszłego rozwoju, zamierzamy stworzyć wiodącą platformę logistyczną w Pradze, aby skorzystać z owoców przyszłego rozwoju gospodarczego w  Czechach.”

Jan Van Geet, Prezes VGP NV dodał: "Jesteśmy bardzo zadowoleni z utworzenia spółki joint venture z EPISO. Transakcja ta nie tylko zapewnia nam dodatkowe środki na rozwój szeregu naszych linii biznesowych na bardzo dobrym rynku, lecz również umożliwia nam wykorzystanie doświadczenia i poprzednich osiągnięć spółek zarządzających inwestycjami  funduszu EPISO – Tristan Capital Partners oraz AEW Europe. Nasze doświadczenie w branży deweloperskiej połączone z doświadczeniem w branży inwestycyjnej naszego nowego wspólnika w tym joint venture powinny zapewnić VGP CZ I doskonałą możliwość wykorzystania rysujących się przed nami obiecujących perspektyw."

Jones Lang LaSalle reprezentował VGP.