Panattoni wmurował kamień węgielny pod magazyn Tesco w Gliwicach

Panattoni Europe, lider rynku nieruchomości przemysłowych, wmurował kamień węgielny pod największą w Polsce inwestycję magazynową dla Tesco. Obiekt zajmie powierzchnie 57 000 m2 i będzie zlokalizowany w sąsiedztwie węzła Gliwice - Sośnica.


Organy samorządowe i przedstawiciele dewelopera na uroczystości w Gliwicach

Uroczystość odbyła się 29 czerwca 2010 na terenie powstającego magazynu, tuż obok zbiegu autostrad A1 i A4 w Gliwicach. Udział w niej wzięli: Prezydent Miasta Gliwic - Zygmunt Frankiewicz, Wicewojewoda Śląski - Adam Matusiewicz, deweloper inwestycji - firma Panattoni Europe, którą reprezentował Robert Dobrzycki - Partner Zarządzający na Europę Środkowo Wschodnią, Czesław Grzesiak - Wiceprezes Tesco Polska wraz z Tomasem Kubza, Menadżerem ds. Operacji Magazynowych oraz Tadeusz Wesołowski - Prezes firmy Radan, były właściciel gruntu inwestycji i jednocześnie lokalny partner firmy Panattoni.

Uroczystego poświęcenia i wmurowanie aktu erekcyjnego, opatrzonego w podpisy zarówno najwyższych urzędników miejskich, jak dewelopera oraz inwestora, dokonał ksiądz prałat Bernard Koj, Kanclerz Kurii Diecezjalnej w Gliwicach.

Jak powiedział Robert Dobrzycki, Partner Zarządzający na Europę Środkowo Wschodnią: "Dzisiejsza uroczystość jest wyjątkowa, nie tylko ze względu na samą inwestycję, ale również na zainteresowanie nią władz miejskich oraz mediów", dodając: "Dzięki intensywnej współpracy ze wszystkimi podmiotami również miejskimi, prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Inwestycja zostanie oddana zgodnie z założeniami, czyli jeszcze w 2010 roku."

Gliwickie powierzchnie magazynowe na skalę Europy Środkowej

"Tesco to sklepy nie tylko w Polsce, ale i w Czechach i na Słowacji. Dziś mamy Europę bez granic. Mamy możliwość lepszej i wydajniejszej pracy, a poszczególne kraje rywalizują o najlepsze inwestycje" - powiedział Czesław Grzesiak, wiceprezes Tesco Polska. "Tak może być także i tutaj. Magazyn w Gliwicach, po niezbędnych dodatkowych inwestycjach, po uzyskaniu wsparcia publicznego, może stać się węzłem dystrybucji nie tylko na Polskę południową, ale na całą Europę Środkową. Gliwice mogą mieć magazyn na skalę europejską".

Magazyn typu BTS na Górnym Śląsku o docelowej powierzchni 57 000 m2

Realizowana przez firmę Panattoni Europe inwestycja jest rekordową na rynku nieruchomości przemysłowych. Obejmuje ona budowę śląskiego magazynu typu build-to-suit (BTS), dedykowanego branżowemu liderowi - brytyjskiej sieci hipermarketów Tesco. Docelowo na terenie nowej inwestycji znajdzie się: 57 000 m2 powierzchni magazynowej, w tym 13 800 m2 chłodni, 440 miejsc parkingowych, 80 miejsc postojowych dla naczep i 36 miejsc dla tirów; Do tego własna stacja benzynowa oraz warsztat z myjnią dla naczep; 3 biura stanowiące części zewnętrzne budynku, 15 % przeszklenia dachu i możliwość zatrudnienia 300 osób na każdej z trzech zmian na dobę.

Węzeł Gliwice-Sośnica przyszłym sąsiedztwem śląskiego magazynu

Obiekt Tesco stanie nie tylko w centrum magazynowej aglomeracji Górnego Śląska, ale również w logistycznym sercu Europy. Lokalizacja magazynu to sąsiedztwo węzła Gliwice-Sośnica, który łączy dwa korytarze transeuropejskie, biegnące przez Europę. Przez węzeł odbywać się będzie ruch międzynarodowy na północ, południe, wschód i zachód oraz krajowy w sześciu kierunkach (dodatkowo północny zachód i południowy wschód). W tej chwili węzeł umożliwia dojazd do Berlina, Drezna, Lwowa, Ostrawy, Pragi i Wiednia. W przyszłości będzie można z niego dojechać m.in. do Helsinek i Sztokholmu.


Prologis BTS Gliwice Tesco

Katowice Zachód, Górny Śląsk