Nowy park przemysłowy Accolade w Jeleniej Górze

Grupa Accolade dysponuje obecnie 580 tys. mkw. powierzchni magazynowej w pobliżu zachodniej granicy Polski, a niedługo planuje niemal podwoić tę liczbę. Accolade jest jednym z pierwszych graczy, który zainwestował w budowę nowoczesnej infrastruktury dla biznesu w tym regionie. Grupa kontynuuje inwestycję w park w Goleniowie, jednocześnie wchodząc do zupełnie nowej lokalizacji w Jeleniej Górze.


zdj. ilustracyjne

Wartość najnowszych inwestycji w rozbudowę goleniowskiego parku i budowę nowego parku jeleniogórskiego to 71 mln euro. Te dwie transakcje są kontynuacją wcześniejszych działań inwestycyjnych Grupy wzdłuż zachodniej granicy Polski. Działania w tym regionie rozpoczęto w 2016 roku, od inwestycji w nowoczesny park przemysłowy w rejonie Szczecina. Obiekt ten, o powierzchni 230 000 mkw. stał się największym parkiem w portfolio Accolade.

Accolade od kilku lat konsekwentnie rośnie w zachodniej Polsce, otwierając parki w Goleniowie (63900 mkw.), Gorzowie Wielkopolskim (53500 mkw.), Zielonej Górze (128000 mkw.), Legnicy (61200 mkw.) i Koszalinie (13600 mkw). Działania inwestycyjne Grupy Accolade stawiają ją w czołówce najważniejszych inwestorów w regionie. Jej powierzchnia magazynowa w zachodniopomorskim stanowi już blisko 30% łącznej powierzchni magazynów lokalnych, a w lubuskim ponad 22%.

– Kiedy wybraliśmy zachodnią część kraju jako punkt startowy w Polsce, niektórzy zastanawiali się, dlaczego nie zaczęliśmy do Warszawy, tak jak inni inwestorzy. Cieszę się jednak, że postawiliśmy na zachodnie pogranicze, które ma ogromny potencjał do wzrostu. Położenie na granicy z Niemcami i Czechami, duże miasta, dostępna siła robocza, solidna infrastruktura transportowa i otwarte na współpracę samorządy to ogromne zalety tego regionu. Obecne zainteresowanie firm tym obszarem potwierdza nasze początkowe założenia – komentuje Milan Kratina, CEO Accolade.

Nowa lokalizacja w Jeleniej Górze idealnie wpisuje się w portfolio parków Accolade wzdłuż zachodniej granicy. Liczące około 80 000 mieszkańców miasto, jest czwartym co do wielkości w województwie dolnośląskim, dogodnie położonym na skrzyżowaniu korytarzy transportowych między Niemcami a Czechami. Tym samym wszystkie nowoczesne parki Accolade w pobliżu zachodniej granicy leżą wzdłuż głównej drogi ekspresowej S3, łączącej tę część kraju z polskim wybrzeżem. Cały teren jest łatwo dostępny z Europy Zachodniej.

Niemal połowa powierzchni magazynowej w Jeleniej Górze jest już wynajęta, najemcy pojawią się parku w II kwartale 2022 r. i zajmą blisko 10 000 mkw.

– Rynek parków przemysłowych w pobliżu zachodniej granicy Polski jest stosunkowo młody, ale dzięki korzystnej lokalizacji rozwija się bardzo dynamicznie. Dostrzegają to również najemcy, których zainteresowanie obszarem stale rośnie. Opowiadamy na to zainteresowanie kolejnymi inwestycjami, takimi jak ekspansja w Goleniowie i wejście w nowe lokalizacje. Okolice Szczecina są kluczowym regionem Polski dla branży logistycznej, ze względu na rozbudowaną sieć połączeń kolejowych, drogowych i lotniczych oraz portów morskich – dodaje Michał Białas, Country Head Accolade Polska.

– Nie mam wątpliwości co do tego, żepopyt na powierzchnie logistyczne w ciągu trzech kolejnych lat będzie notował kolejne wzrosty, nawet w porównaniu z obserwowanym ostatnio rekordowym poziomem zainteresowania. Wciąż ogromny potencjał zachodnich rejonów Polski dla rynku nieruchomości przemysłowych obrazuje nie tylko skala popytu, ale także struktura zawieranych umów. Do końca III kwartału 2021 r., we wszystkich trzech województwach, w których aktywnie działa firma Accolade, ponad 80% powierzchni wynajęte zostało w ramach nowych kontraktów. Dla porównania – średnia dla całej Polski wynosi obecnie nieco poniżej 70%. Potwierdzeniem rosnącego także zainteresowania tymi terenami przez inwestorów jest fakt, że baza zasobów magazynowych w woj. zachodnio-pomorskim i dolnośląskim zwiększy się w perspektywie kolejnych kwartałów aż o 25% – mówi Tomasz Mika, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo - Przemysłowych JLL w Polsce.