:

Magazyn centralny PepsiCo pełen innowacji

PepsiCo w każdym realizowanym projekcie oraz we wszystkich etapach łańcucha dostaw stawia na pierwszym miejscu aspekty środowiskowe. Nie inaczej jest w najnowszym magazynie centralnym w Polsce.


mat. pras.
Nowy magazyn centralny PepsiCo położony na terenie parku P3 Mszczonów jest jednocześnie największym magazynem w sieci dystrybucji koncernu i największym obiektem tego typu oddanym do użytku w Polsce w I kwartale 2020 r. Kubatura magazynu jest tak duża, że gdyby chcieć wypełnić budynek wyłącznie puszkami flagowego napoju marki, zmieściłoby się tam ich aż 2 mld. Obiekt o powierzchni ponad 58 tys. mkw pozwala na składowanie ok. 60 tys. palet jednocześnie. W transakcji najmu PepsiCo reprezentowała agencja doradcza JLL.
 
Codziennie opuszcza go ok. 5 tys. palet i tyle samo trafia do niego z zakładów produkcyjnych firmy. Jego wysokość do podstawy konstrukcji dachu wynosi 12 m, co umożliwia swobodne składowanie towarów do wysokości 11,5 m. P3 w pełni dostosowało budynek do potrzeb i operacji logistycznych tam realizowanych. Budynek posiada 103 doki rozładunkowo-załadunkowe, w tym 4 rampy „zero”, a także bezsłupową strefę przydokową o głębokości 24 m, co umożliwia dużą swobodę manewrów zarówno w trakcie załadunku, jak i rozładunku towarów.
 
Dodatkowo w obiekcie zainstalowano system QLoader, który pozwala na automatyczny załadunek oraz rozładunek palet, co znacząco skraca czas procesów i minimalizuje ich koszty. Wewnątrz magazynu zastosowano szereg innowacyjnych rozwiązań, m.in. w pełni zautomatyzowane urządzenie umożliwiające foliowanie palet poprodukcyjnych oraz mobilne i stacjonarne owijarki do zabezpieczania składowanego towaru.
 
PepsiCo w każdym realizowanym projekcie oraz we wszystkich etapach łańcucha dostaw stawia na pierwszym miejscu aspekty środowiskowe. W konstrukcji obiektu wykorzystano panele z rdzeniem PIR, które efektywniej izolują budynek od czynników zewnętrznych.
 
Ponadto na dachu magazynu zainstalowano panele solarne do podgrzewania wody bytowej. W budynku zainstalowano tylko energooszczędne oświetlenie LED, a we flocie prawie 100 wózków widłowych zastosowano baterie litowo-jonowe będące bardziej ekologiczne niż tradycyjne baterie kwasowe; na miejscu wykorzystuje się autonomiczne wózki widłowe, a także wózki z systemem „put to light”, które za pomocą sygnalizacji świetlnej wskazują miejsca odłożenia towarów.
 
Wdrożono ponadto system kompletacji głosowej (ang. voice picking), a także systemy awizowania dostaw, zarządzania dokami oraz ruchem pojazdów na parkingu i placu. W trosce o zachowanie polityki PepsiCo „zero odpadów” w magazynie wszystkie odpady są segregowane, a stosowane środki czyszczące są przyjazne dla środowiska i posiadają odpowiednie certyfikaty.