LX Pantos stawia na Panattoni Park Wrocław

Panattoni ma nowego najemcę w powstającym Panattoni Park Wrocław XIII - azjatyckiego operatora logistycznego LX Pantos.


mat. pras.

LX Pantos to niekwestionowany lider rynku koreańskiego oraz jeden z największych operatorów logistycznych w regionie Azji i Pacyfiku. Firma rozwija swoją działalność w Polsce wybierając po raz kolejny Panattoni.

Przedsiębiorstwo ponownie postawiło na dolnośląskie portfolio dewelopera i wynajął nie 13,500 m kw., jak początkowo zakładał, tylko 43,500 m kw. Tym samym funkcjonowanie w nowej powierzchni Panattoni Park Wrocław XIII rozpoczął od ekspansji, stając się największym najemcą kompleksu. Wybór nie był przypadkowy.

- Dolny Śląsk i jego stolica stają się zagłębiem innowacyjnej gospodarki, które szczególnie upodobali sobie inwestorzy z Korei Południowej. To obecnie największy azjatycki inwestor w kraju. Łączna wartość bezpośrednich koreańskich inwestycji zagranicznych w Polsce przekracza już 3 mld euro. Koreańskie koncerny intensywnie inwestują przede wszystkim w obszar związany z elektromobilnością, elektronikę, produkcję części samochodowych czy przemysł chemiczny. W pobliżu Panattoni Park Wrocław XIII działa m.in. LG Energy Solutions – jeden z największych na świecie producentów samochodowych baterii litowo-jonowych oraz LG Electronics – jeden z globalnych liderów na rynku elektroniki – tłumaczy Damian Kowalczyk, Development Director, Panattoni.

To właśnie tych koreańskich gigantów od lat obsługuje LX Pantos Poland. Spółka wynajęła pierwszą powierzchnię od Panattoni w 2013 r., by 6 lat później skonsolidować swoją działalność logistyczną na 72 000 m kw. w Panattoni Park Wrocław XI. Teraz ponownie powiększa zasoby magazynowe, by sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu.

–Nasz nowy magazyn w Panattoni Park Wrocław XIII pokazuje, jak szybko rozwija się rynek. Kiedy 2 lata temu otwieraliśmy wspólnie z Panattoni 72 tys. metrów w jednym z wrocławskich parków dewelopera, ta powierzchnia miała nam wystarczyć na dłużej. Już po roku okazało się, że jest jej za mało i musimy zaplanować mocną ekspansje. Wolumen elektroniki użytkowej rośnie średnio 20proc. rok do roku, elektromobilność jest całkowicie nieprzewidywalna. Problemy z dostawami półprzewodników odbijają się na całym łańcuchu dostaw, co w naszym przypadku skutkuje kumulacją materiałów do produkcji w portach i magazynach. Myślę, że, to jeszcze nie koniec i za rok wrócimy do kolejnych negocjacji z Panattoni. – komentuje Piotr Zienkiewicz, Starszy Manager ds. Logistyki w LX Pantos Poland.

Panattoni Park Wrocław XIII będzie docelowo składał się z dwóch budynków o łącznym metrażu 75 000 m kw. Do użytkowania oddano już ponad połowę z zaplanowanej powierzchni, a całość inwestycji zostanie ukończona w połowie 2022 r. Obiekty będą certyfikowane w systemie BREEAM i zasilane zieloną energią. Na terenie parku znajdą się m.in. stacje ładowania pojazdów, stojaki na rowery, obszary zielone oraz domki dla bezkręgowców.

Atutem parku jest jego położenie tuż przy węźle Pietrzykowice autostrady A4, gdzie krzyżują się najbardziej strategiczne drogi regionu - A4, E67 oraz A8, stanowiąca Autostradową Obwodnicę Wrocławia. Doskonałą lokalizację, z której blisko do trzech europejskich stolic (Warszawy, Pragi i Berlina), szczególnie doceniają firmy logistyczne prowadzące międzynarodowe operacje.