Logistyka i magazyny. Na to stawia KPT

W Kieleckim Parku Technologicznym powstanie nowoczesny inkubator logistyczny - Rotterdam Inc. Umowę na dofinansowanie realizacji podpisano 22 listopada.


- Pomysł realizacji inteligentnej przestrzeni logistycznej, gdzie firmy z naszego otoczenia będą mogły złożyć towar i przygotować go do wysyłki jest odpowiedzią na rosnący popyt ze strony biznesu. Na terenie parku działa dziś ponad 200 najemców, zajmujących prawie 50 tys. m kw. głównie powierzchni biurowej, laboratoryjnej i produkcyjnej. W ostatnim czasie zarówno najemcy, jak i potencjalni inwestorzy sygnalizują potrzeby stworzenia obiektu o dodatkowych funkcjach magazynowych i logistycznych - mówi Szymon Mazurkiewicz, dyrektor KPT. - Dzięki nowej inwestycji KPT, firmy będą mogły wynajmować przestrzenie magazynowe, produkcyjne i logistyczne, by złożyć towar i przygotować go do wysyłki.

Nowa inwestycja KPT będzie mieć metraż około 2,2 tys. m kw., stałą rampę przeładunkową, windę towarową oraz przestrzeń konieczną do sprawnego manewrowania wózkami paletowymi i elektrycznymi. Z kolei powierzchnia magazynowa zostanie podzielona na moduły o różnej wielkości i metrażu nie przekraczającym 200 m kw. Co więcej, Rotterdam Inc. ma być obiektem opartym na inteligentnych rozwiązaniach informatycznych - najemcy będą korzystać z miejsca za pomocą aplikacji.

- Inkubator ma charakter pilotażowy. Jeśli będzie cieszył się dużym zainteresowaniem najemców, bierzemy pod uwagę możliwość rozbudowy – zapewnia Szymon Mazurkiewicz.

Jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony przetarg na projekt, Kolejnym krokiem będzie start wdrożenia procedur związanych z budową. Przedsięwzięcie ma zostać zrealizowane do czerwca 2020 r.

Jak zapewnia dyrektor KPT, liczba najemców w parku na pewno jeszcze wzrośnie podobnie jak zainteresowanie inwestorów lokowaniem biznesu w Kielcach i okolicach miasta. - Dodatkowa powierzchnia jest obecnie na etapie projektowania – zapowiada Szymon Mazurkiewicz. - Potrzeba jednak znacznie więcej. Na dzień dzisiejszy mamy przygotowane ponad 20 ha terenów, które częściowo są już zarezerwowane na co najmniej osiem inwestycji. Kolejna pula - 32 ha - wejdzie wkrótce w fazę przygotowań.