Chiński inwestor otwiera zakład produkcyjny w Poznaniu

W Poznaniu powstanie nowa fabryka firmy Tuopu. Łączne nakłady na inwestycję sięgną 30 mln euro. Zakład w Polsce będzie produkował ramy pomocnicze dla samochodów elektrycznych. Firmę w wejściu na rynek wspiera Polska Agencja Inwestycji i Handlu.


fot. ilustracyjna

Zakład w Poznaniu to pierwsza fabryka firmy w Europie. Projekt będzie realizowany przez polskiego dewelopera 7R, w 7R City Park w Poznaniu-Franowie. Zakład o powierzchni ponad 30 tys. mkw. powstanie na terenie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 

Toupu to firma, która współpracuje ze światowymi liderami z branży motoryzacyjnej, m.in. Audi, BMW, Fiat-Chrysler, GM, Geely, Ford, Mercedes-Benz, Porsche czy Volkswagen. Nowa inwestycja powstanie na terenie Centrum Logistycznego Franowo-Żegrze w Poznaniu, będzie to pierwszy zakład produkcyjny firmy w Europie.

– Firmy z branż takich jak automotive i electromobility należą do tych, które obecnie najchętniej inwestują w Polskiej Strefie Inwestycji. To także dowód na to, że światowe koncerny, w tym także przedsiębiorcy z Państwa Środka - pomimo trwającej epidemii - doceniają atrakcyjność inwestycyjną naszego kraju – podkreśla, cytowany w komunikacie, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Jak podkreślił, tylko w pierwszym kwartale 2021 r. wydano blisko sto decyzji o wsparciu inwestycji o łącznej wartości blisko 4 mld zł. Polska Agencja Inwestycji i Handlu towarzyszyła Tuopu od momentu ich decyzji o ulokowaniu inwestycji w Wielkopolsce.

– W ramach doradztwa pomogliśmy firmie nie tylko poznać narzędzia wsparcia, ale wskazaliśmy te najbardziej optymalne, dopasowane do całego projektu. Ponadto, firma mogła na nas liczyć w kontaktach z deweloperami oraz koordynacji relacji z administracją publiczną – mówi Marcin Fabianowicz, zastępca dyrektora Centrum Inwestycji w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

– O ulokowaniu nowej inwestycji Tuopu w Poznaniu w dużej mierze zdecydowało strategiczne położenie Polski na mapie Europy. Na decyzję przełożyła się też świetnie rozwinięta baza poddostawców i tamtejsza infrastruktura oraz bardzo dobre zaplecze i otoczenie przemysłowe – mówi Bob Zheng, dyrektor generalny Tuopu Poland.

– Bardzo cieszymy się, że firma Tuopu zdecydowała się zlokalizować swoją pierwszą fabrykę w Europie właśnie w Poznaniu. Podzespoły dostarczane przez firmę, wykorzystywane będą do budowy samochodów elektrycznych, które zyskują na popularności. Cieszy też chęć współpracy firmy Tuopu z regionalnymi poddostawcami – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Ningbo Tuopu Group jest notowana na giełdzie w Szanghaju. To lider technologii w zakresie produkcji komponentów do aut, działający w branży od ponad 30 lat.