Na półmetku 2017 roku, polski rynek magazynowy jest coraz bliżej kolejnego rekordu. Firma JLL podsumowała pierwsze półrocze 2017 roku na rynku magazynowo-przemysłowym.
Popyt
Obserwowane w I kwartale wysokie tempo rozwoju przybrało na sile, przekładając się na zanotowany w II kwartale popyt brutto w wysokości 864 000 m², osiągając w całym pierwszym półroczu łącznie 1,72 miliona m². Był to największy wynik odnotowany w historii rynku zarówno pod względem popytu brutto jak i netto. Co ciekawe, popyt generowany był głównie przez nowe umowy oraz ekspansje (76% całkowitego popytu), które w II kwartale osiągnęły poziom 659 000 m². Częściowo było to wynikiem licznych transakcji typu BTS, które dotyczyły ponad 30% wynajętej powierzchni.
Najbardziej popularnym rynkiem wśród najemców w II kwartale 2017 roku była Centralna Polska, gdzie wynajęto 282 000 m², co stanowi 43% popytu netto w Polsce. Dzięki tak wysokiemu wynikowi w ostatnim kwartale, Centralna Polska wysunęła się na pozycję lidera po pierwszej połowie roku, wyprzedzającym tym samym Górny Śląsk, Warszawę oraz Wrocław. W przeciwieństwie do regionu Centralnej Polski, Wrocław i Górny Śląsk zanotowały największe spowolnienie wśród polskich rynków, gdzie popyt spadł kolejno o 70% i 58% w porównaniu z poprzednim kwartałem.
Podaż
Na koniec pierwszego półrocza 2017, zasoby rynku magazynowego w Polsce osiągnęły 11,9 miliona m², co plasuje Polskę na ósmej pozycji wśród europejskich rynków. Po rekordowej wielkości nowej podaży w Q1, która wynosiła 538 000 m², w II kwartale ilość powierzchni oddanej do użytku zmniejszyła się, osiągając 177 000 m². Największy wzrost zasobów powierzchni magazynowej odnotowały rynki: Okolice Warszawy (48 000 m²), Trójmiasto, Kraków i Poznań. Nową powierzchnię do użytkowania przekazało sześciu deweloperów, w tym 7R Logistic, Panattoni, P3, Prologis, SEGRO oraz Waimea Holdings.
Czynsze
Wysokość bazowego czynszu w II kwartale 2017 r. utrzymywała się na niezmienionym poziomie, jednak obserwować można nieznaczny wzrost na rynku Górnego Śląska.