+48 22 167 03 96
Raporty

1/21/2019

Rynek magazynowy w Polsce 2018

Za nami kolejny rok, po którym możemy powiedzieć, że rynek magazynowy w Polsce jest w doskonałej kondycji. Całkowita powierzchnia wynajęta w ramach nowych umów i ekspansji przekroczyła w 2017 r. 3,1 miliona m², co przewyższa wynik z ubiegłego roku o prawie 1 milion m². Uwzględniając również renegocjacje, popyt brutto poszybował do ponad 3,9 miliona m².

Dzięki doskonałej lokalizacji, rozwiniętej infrastrukturze i atrakcyjnym czynszom, Polska Centralna była w 2017 r. najgorętszym punktem na mapie kraju. Przypada na nią 30% popytu netto.

Skąd ten popyt?

– Rozwój działalności wielu firm i powstawanie kolejnych obiektów handlowych wywołują potrzebę obsługi logistycznej. To przekłada się na popyt sieci handlowych na magazyny. Przykładem jest aktywność światowych firm: Amazon, Zalando, Castoramy, H&M, Leroy Merlin. To właśnie Amazon podpisał w minionym roku umowę na magazyn o powierzchni 135 tys. m2 w Sosnowcu. Także Zalando podpisało wielką umowę na 130 tys. m2 z Goodmanem, na budowę hali w Głuchowie pod Łodzią – mówi Tomasz Mika, National Director, JLL.

– Wśród największych umów jest także transakcja, przy której pośredniczyli eksperci JLL, czyli inwestycja firmy Castorama w Strykowie na ponad 100 tys. m2. Mocny popyt generowany był również przez najemców z branż, które w ostatnich latach były najbardziej aktywne, czyli sieci handlowe, operatorzy logistyczni oraz firmy z sektora lekkiej produkcji – dodaje Tomasz Mika z JLL.

Sieci handlowe wynajęły w sumie prawie 1,1 miliona m² w całym 2017 roku, zostawiając za sobą operatorów logistycznych. Te dwie branże pozostają liderami na rynku, wspólnie generując ponad 65% popytu netto.

Warto zauważyć, że nadal rośnie średnia wielkość umowy. Przeciętny kontrakt zawierany w 2017 r. obejmował około 7 700 m² powierzchni – o 800 m² więcej niż w 2016 r., a także 2 000 więcej niż 10 lat temu.

Deweloperzy budują

– Deweloperzy starają się spełnić każde zapotrzebowanie. Rosnący popyt skłania więc do kolejnych inwestycji. W 2017 roku oddano do użytku prawie 2,3 mln m2, a w budowie jest kolejne 1,17 mln m2 powierzchni z czego prawie jedna trzecia budowana jest spekulacyjnie, czyli bez wiążących umów. Przez ostatnie 5 lat zasoby magazynowe niemal podwoiły swoją wielkość, osiągając na koniec 2017 r. powierzchnię 13,5 miliona m² – mówi Tomasz Olszewski, Regional Director JLL. – Pięć najszybciej rosnących rynków w 2017 r. to Okolice Warszawy, Górny Śląsk, Szczecin, Centralna Polska i Poznań, gdzie łącznie oddano do użytku prawie 75% całkowitej nowej podaży – dodaje Tomasz Olszewski z JLL.

Mniej pustostanów

Współczynnik powierzchni niewynajętej wyniósł na koniec roku 6 procent. Najwięcej wolnej powierzchni jest w Krakowie – 16,6 procent. Najmniej powierzchni dostępnej od ręki jest w Polsce Centralnej – 1,4 procent. Z kolei magazynów „na już” nie ma w Lubuskiem.

Czynsze nadal niskie

– Stawki czynszów nadal utrzymują się na stabilnym, niskim poziomie, a o utrzymaniu dotychczasowych poziomów decyduje konkurencja pomiędzy deweloperami. Coraz większy popyt na powierzchnie magazynowe może co prawda przełożyć się w najbliższym czasie na wyższe czynsze na rynku. Należy jednak brać pod uwagę fakt, iż koszty zatrudnienia oraz czynsze w Polsce ciągle należą do jednych z najniższych w Europie, co jeszcze przez długi okres nie zmieni konkurencyjności naszego rynku – mówi Tomasz Mika, National Director, JLL.

Raporty dostępne są tylko
dla zalogowanych użytkowników

Zaloguj się

lub

Szukasz aktualności z rynku logistycznego?

Ważną częścią naszej aktywność na rynku nieruchomości komercyjnych jest samodzielne pozyskiwanie wysokiej jakości danych branżowych. Na ich podstawie tworzymy rzetelne analizy i raporty, które pozwalają kształtować obraz bieżącej sytuacji rynkowej zarówno w Polsce jak i w Europie.

Raporty

Podsumowanie rynku magazynowego Q1 2024

6/10/2024

Eksperci JLL podsumowują I kwartał 2024 na rynku magazynowym

Czytaj więcej
Made in Poland cover

5/27/2024

Polska atrakcyjna dla zagranicznych inwestorów – kolejna edycja raportu „Made in Poland”

Czytaj więcej
Podsumowanie rynku magazynowego w Polsce w 2023 roku

2/27/2024

Podsumowanie rynku magazynowego w Polsce w 2023 roku

Czytaj więcej