W ciągu roku sieć Lidl wybudowała dwa magazyny

Lidl ma już jedenaście centrów handlowych. W ciągu roku sieć Lidl wybudowała dwa magazyny. Obecnie spółka kończy budowę trzeciego obiektu zlokalizowanego w Stargardzie. Centrum będzie obsługiwało 47 sklepów.


Lidl Polska wydał swój pierwszy raport zrównoważonego rozwoju. Podsumowuje w nim działalność firmy w dwóch ostatnich latach obrotowych: od 1 marca 2017 r. do 28 lutego 2019 r.

W tym okresie Lidl uruchomił nowy magazyn w Gródkowie (w gminie Psary), a 1 marca 2019 r. magazyn w Kałuszynie koło Mińska Mazowieckiego. W 2019 r. firma kończy również budowę 11. centrum logistycznego, które będzie zlokalizowane w Stargardzie.

Magazyn w Stargardzie będzie obsługiwał 47 sklepów, magazyn w Pruszczu Gdańskim obsługuje 72 placówki, magazyn w Bydgoszczy 54, magazyn w Wyszkowie 58, magazyn w Mińsku 49, magazyn w Strykowie 61, obiekt w Jankowicach 54, magazyn w Legnicy 83, obiekt w Gliwicach 66, magazyn w Będzinie 63 a obiekt w Tarnowie 66.

Budując nowe centra dystrybucyjne Lidl stosuje m.in. instalacje chłodnicze napełniane wyłącznie naturalnym czynnikiem chłodniczym, odzysk ciepła z instalacji chłodniczej, oświetlenie LED, przeszklenia zwiększające udział światła naturalnego, rekuperację wraz z układem sterowania wentylacją na podstawie stężenia CO2, BMS – inteligentne sterowanie budynkiem, instalację płaszczyznową efektywnie wykorzystującą ciepło odpadowe z chłodnictwa, niskoemisyjne kotły kondensacyjne oraz instalację fotowoltaiczną.

- Przy budowie naszych sklepów i centrów dystrybucyjnych kładziemy duży nacisk na wybór rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Stosujemy energooszczędne ogrzewanie i chłodzenie naszych obiektów – instalujemy gruntowe pompy ciepła i system fotowoltaiczny. Dzięki zastosowaniu takich rozwiązań każdy sklep w ciągu kilku lat ogranicza emisję dwutlenku węgla o kilka tysięcy ton. Szanujemy wodę, dlatego w coraz większej liczbie obiektów wykorzystujemy deszczówkę w toaletach i do podlewania zieleni. Doceniamy wartość naturalnego oświetlenia – wykonujemy szklane fasady w naszych sklepach. Oszczędzamy energię elektryczną – montujemy tylko świetlówki LED, które zużywają o 40% mniej energii niż tradycyjne. Odzyskujemy ciepło z urządzeń w sklepie, np. z lodówek i regałów chłodniczych, a następnie wykorzystujemy je do podgrzania wody i ogrzewania budynku. W naszych chłodniach i mroźniach korzystamy tylko z naturalnych czynników chłodniczych. W wybranych lokalizacjach stawiamy również stacje rowerowe i gniazda do darmowego ładowania samochodów elektrycznych energią z paneli słonecznych. Niektóre nasze sklepy posiadają certyfikat BREEAM, a najnowsze centra dystrybucyjne spełniają wymogi międzynarodowej certyfikacji ekologicznej LEED Gold. Zwracamy również uwagę na ergonomiczne i nowoczesne biura oraz komfortową przestrzeń socjalną w sklepach - mówi Andrzej Porębski, Członek Zarządu Lidl Polska.