+48 22 167 03 96
Magazyny z chłodnią. Najwyższa jakość dla wymagających klientów
Artykuły

Magazyny z chłodnią. Najwyższa jakość dla wymagających klientów

Bezpieczeństwo towarów, które muszą być składowane w temperaturze kontrolowanej, nakłada obowiązek przestrzegania wielu bardzo restrykcyjnych wymogów. W szczególności dotyczy to magazynowania farmaceutyków oraz produktów spożywczych, takich jak czekolada, nabiał. Deweloperzy i Najemcy stosują więc najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne i pomiarowe.

– Zaprojektowanie, budowa, a później obsługa magazynów chłodniczych niesie za sobą konieczność posiadania wysokiego poziomu wiedzy technicznej – mówi Ludwika Korzeniowska, Business Development Director w firmie JLL. Jak dodaje, magazyny chłodnicze muszą być wyposażone w urządzenia i systemy informatyczne, które pozwalają składować towary wymagające temperatury kontrolowanej oraz mierzyć poziom wilgotności. – Klienci szukający takich powierzchni mają do wyboru obecnie bardzo nowoczesne rozwiązania – dodaje ekspertka JLL.

Kluczowy czynnik chłodzący

1 czerwca zostało uruchomione nowe centrum dystrybucyjne dla Lindt&Sprüngli (Poland), światowego lidera na rynku czekolady premium. Z nowego centrum dystrybucyjnego w Grodzisku Mazowieckim zaopatrywane są wszystkie sklepy, sieci handlowe, hurtownie i inne punkty sprzedaży w całym kraju. Za zarządzanie procesami magazynowymi (składowanie, zarządzanie zapasami, kompletowanie zamówień i co-packing) oraz dystrybucję wyrobów czekoladowych odpowiada zespół ID Logistics.

– Nowe centrum dystrybucyjne Lindt&Sprüngli zostało otwarte równo 10 lat po podpisaniu umowy między naszymi firmami. Dzięki długoletniej współpracy zdobyliśmy doświadczenie i know-how, które dziś pozwala nam zagwarantować najwyższą jakość obsługi magazynowej produktów wrażliwych, czekolad i wyrobów czekoladowych – zapewnia Marcin Papuga, Warehouse Director, ID Logistics Polska.

Powierzchnia magazynu wynosi blisko 7600 mkw., z czego 7000 mkw. stanowi część magazynowa. Wysokość netto hali wynosi 12 m. Do składowania wyrobów czekoladowych przygotowano w niej 13 000 miejsc paletowych.

– Czekolada tam składowana wymaga ścisłego przestrzegania reżimu temperaturowego. W tym wypadku jest to przedział od 12 do 16 st. C przy jednoczesnym utrzymaniu wilgotności na poziomie 65 proc. – mówi Sylwia Dunn, Business Development Director, ID Logistics.

Kluczowy wydaje się w przypadku takiego magazynu wybór czynnika chłodzącego. – W tym celu określane i uzgadniane musiały być wszystkie niezbędne parametry mające na celu zapewnienie optymalnych warunków składowania tego typu produktów – dodaje Sylwia Dunn z ID Logistics.

– W przypadku magazynu w Grodzisku Mazowieckim jest to układ pośredni amoniakalno-glikolowy. Zastosowano tam glikol polipropylenowy, ponieważ posiada on atesty higieniczne, które co prawda nie są wymagane, ponieważ nie ma on styczności z żywnością, ale w uzgodnieniu z klientem uznaliśmy, że będzie to dodatkowe zabezpieczenie – przyznaje Daniel Gawryś, Cost Manager z Panattoni, dewelopera, który budował magazyn chłodniczy dla ID Logistics.

Magazyn przyjazny środowisku

W grodziskim centrum zastosowane zostały nowoczesne rozwiązania zwiększające efektywność obsługi magazynowej, zapewniające bezpieczeństwo i przyjazne dla środowiska. W magazynie wykorzystywane są wózki widłowe zasilane bateriami litowo-jonowymi. Dla pracowników magazynowych przygotowano dotykowe terminale kodów kreskowych, co zwiększa komfort pracy i jednocześnie skraca czas trwania procesów kompletacji.

– Magazyn jest obiektem o podwyższonej klasie odporności ogniowej, wprowadzone zostały też rozwiązania zapobiegające skutkom nieplanowanych awarii prądu. Zamontowany został w tym celu agregat prądotwórczy – mówi Marcin Papuga, Warehouse Director, ID Logistics Polska.

Czas i oszczędność

Budowa takiego magazynu to oczywiście wyższe koszty względem standardowych obiektów spowodowane inwestycją w tę dodatkową instalację. Jednak deweloperzy budujący takie obiekty wykorzystują obecnie technologie i systemy, które mają na celu generowanie oszczędności już w czasie użytkowania powierzchni.

– W magazynie z kontrolowaną temperaturą może być oczywiście zastosowany czynnik oparty o freon (ten, który jeszcze jest dopuszczony do użytkowania), ale układ amoniakalno-glikolowy jest jednak najbardziej optymalnym rozwiązaniem. W dłuższej perspektywie czasu dzięki takiemu układowi mamy oszczędność zużycia energii elektrycznej na poziomie nawet 30 proc. w porównaniu z instalacją freonową – wylicza Sławomir Rodak, Director R&D, ID Logistics.

– Bezpieczeństwo jest dla nas i dla naszych klientów niezwykle istotnie, dlatego magazyny przygotowane do składowania produktów wymagających kontrolowanej temperatury - tak jak w obiekcie pod Grodziskiem - wyposażone są w niezwykle nowoczesne systemy informatyczne i urządzenia kontrolno-pomiarowe, które 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu monitorują temperaturę i wilgotność – przyznaje Sławomir Rodak z ID Logistics.

Niezwykle istotnym elementem w tego typu obiektach – na co wskazują wszyscy specjaliści – jest także system alarmowy, który w momencie stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości wysyła komunikat SMS do osób odpowiedzialnych za utrzymanie warunków.

Rynek spożywczy z ciągłym rozwojem

Obecnie dane rynkowe pokazują rosnący udział branży spożywczej na tle całego rynku co w połączeniu z bardzo intensywnie rozwijającym się obszarem e-commerce znacząco wpływa na zwiększony popyt na magazyny z temperaturą kontrolowaną. – Rynek spożywczy jest szczególnie delikatny ze względu na specyfikę produktów ,które mają krótki termin przydatności do spożycia, wymagają więc bardzo restrykcyjnego podejścia do ich składowania – mówi Ludwika Korzeniowska, Business Development Director w firmie JLL.

Klienci z branży spożywczej będą mieli więc coraz wyższe wymagania co do jakości usług logistycznych. Oczekiwać będą również i optymalizacji kosztowej, wysokiej jakości obsługi oraz elastyczności w dopasowaniu do zmieniających się potrzeb.

Szukasz informacji na temat rynku?

Ważną częścią naszej aktywność na rynku nieruchomości komercyjnych jest samodzielne pozyskiwanie wysokiej jakości danych branżowych. Na ich podstawie tworzymy rzetelne analizy i raporty, które pozwalają kształtować obraz bieżącej sytuacji rynkowej zarówno w Polsce jak i w Europie.

Artykuły

Polski rynek magazynowy na pełnym gazie

Czytaj więcej

Eko- rozwiązania w parkach MLP Group

Czytaj więcej
Memorandum inwestycyjne gruntu

Memorandum inwestycyjne gruntu

Czytaj więcej