Region Podkarpacie to wschodzący rynek magazynowy w Polsce. Plany deweloperów zawierają nowe inwestycje logistyczne w tym regionie. Na uwagę zasługuje także wieloletnia tradycja przemysłowa Podkarpacia: rozwinięty przemysł lotniczy i farmaceutyczny.
Podsumowanie regionu
Ostatnia aktualizacja: 23.03.2022r.
-
275 500 m2
Powierzchnia całkowita
-
7 500 m2
Powierzchnia dostępna
-
66 500 m2
Powierzchnia w budowie
Podkarpacie może być dla inwestorów ciekawym miejscem na ulokowanie inwestycji ze względu na najwyższy próg pomocy publicznej, dzięki któremu inwestor może uzyskać duże ulgi podatkowe.
Z powodzeniem rozwija się w tu produkcja artykułów gospodarstwa domowego, przemysł spożywczy, odzieżowy, budowlany, meblarski i telekomunikacyjny. Najlepiej działający jest natomiast przemysł lotniczy i farmaceutyczny.
Podkarpacie to główny ośrodek stowarzyszenia przedsiębiorców Dolina Lotnicza (Aviation Valley), w którego skład wchodzą przedsiębiorstwa z całego kraju. Podkarpaccy przedsiębiorcy działający również w sektorze informatycznym powołali Stowarzyszenie Informatyka Podkarpacka. W ostatnim czasie utworzony został Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny. Podstawą tego przedsięwzięcia jest przemysł lotniczy i farmaceutyczny. Nowe pomysły i rozwiązania powiązane z parkiem technologicznym powstają w preinkubatorze akademickim Politechniki Rzeszowskiej. Warto też dodać, że Rzeszów jest najważniejszym centrum przemysłowo-handlowym Polski południowo-wschodniej. Obecnie miasto jest prężnie rozwijającym się ośrodkiem nowych technologii i przemysłu, zwłaszcza z zakresu przemysłu lotniczego i informatycznego. Historia przemysłu lotniczego na tym obszarze sięga lat 30-tych XX wieku. Blisko 90% przedsiębiorstw reprezentujących ten sektor w Polsce jest ulokowane właśnie na Podkarpaciu.
Na terenie Podkarpacia, którego stolicą jest Rzeszów, znajdują się dwie strefy ekonomiczne: Specjalna Strefa Ekonomiczna Euro-Park Mielec oraz Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna Euro-Park Wisłosan. W tym regionie znajdują się również trzy parki przemysłowe: Mielecki Park Przemysłowy, Park Przemysłowy „Stare-Miasto Park” oraz Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny. Podkarpacie graniczy z województwami: lubelskim, świętokrzyskim oraz małopolskim. Ten region sąsiaduje również z Ukrainą i Słowacją. Trzeba zaznaczyć, że Podkarpacie jest doskonale skomunikowane z Małopolską oraz Górnym i Dolnym Śląskiem dzięki autostradzie A4 (Rzeszów-Kraków-Katowice-Wrocław). Kolejnym atutem tego regionu jest Port lotniczy Rzeszów-Jasionka położony zaledwie 10 km od centrum Rzeszowa. W bezpośrednim sąsiedztwie portu lotniczego planowane jest utworzenie centrów logistycznych. W tym celu w grudniu 2001 roku miasto zakupiło działkę o powierzchni 30 ha. Deweloper Panattoni również planuje tam wybudowanie jednej ze swoich inwestycji logistycznych Panattoni Park Rzeszów. Jest to projekt dwóch hal magazynowych wykończonych w najwyższym standardzie klasy A, których łączna powierzchnia wyniesie ok 39 000 mkw. W bezpośrednim sąsiedztwie lotniska działa także Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny.