„Szukamy magazynu” – po tych słowach zazwyczaj pojawia się znak zapytania. Jak i gdzie szukać magazynów. Od czego zacząć? Zadajesz sobie takie pytania? Trafiłeś idealnie. Odpowiedzi poszukali eksperci JLL i serwisu Magazyny.pl
Gdzie wynająć magazyn?
Magazynowa mapa Polski dzieli się na kilka głównych regionów, a każdy z nich przyciąga innych najemców. Na przykład oferta magazynów we Wrocławiu przyciąga krajowych najemców oraz firmy dystrybucyjne prowadzące działalność na rynkach krajów Europy Centralnej. Dynamiczny rozwój lokalnej infrastruktury drogowej, dogodna lokalizacja geograficzna oraz silne zaplecze generują stałe zapotrzebowanie na obiekty pod logistykę i magazynowanie do wynajęcia na Dolnym Śląsku.
Aglomeracja warszawska jest jednym z największych krajowych węzłów transportowych, który składa się z 6 dróg krajowych, 8 linii kolejowych znaczenia państwowego oraz głównego portu lotniczego w kraju. Przez region przebiegają również 3 z 10 transeuropejskich korytarzy transportowych (Helsinki – Warszawa, Berlin – Moskwa, Gdańska – Ostrawa). Ogromny potencjał logistyczny Warszawy wykorzystują nie tylko branżowi operatorzy, ale i liczne sieci handlowe oraz firmy z branży FMCG.
Z kolei magazyny w Trójmieście to dziś jedne z najbardziej atrakcyjnych ofert dla firm logistycznych w Polsce Północnej. Prężnie rozwijająca się gospodarka, nowoczesna infrastruktura biznesowa, a także korzystna nadmorska lokalizacja coraz silniej przyciągają czołowych deweloperów magazynowych, chętnych wykorzystać potencjał tego regionu. To tylko przykłady. Trzeba pamiętać, że każdy z tych rynków jest inny, dlatego zawsze warto się zastanowić, który z regionów będzie dla firmy najatrakcyjniejszy.
Jak szukać?
Dostępne są narzędzia, które ułatwiają poszukiwania. Jednym z najlepszych jest wyszukiwarka magazynów przygotowana przez ekspertów JLL.
Doskonałym narzędziem może być również wyszukiwarka magazynów dostępna w serwisie Magazyny.pl. Na bieżąco aktualizowana jest baza parków magazynowych, hal produkcyjnych i gruntów inwestycyjnych.
Co zrobić jeśli w interesującym nas regionie nie ma wolnej przestrzeni?
Zawsze jest alternatywa, którą może dostarczyć doradca do spraw powierzchni magazynowych. Wystarczy tylko zapytać. Warto pamiętać, iż wybudowanie magazynu jest dość szybkim procesem, zajmującym najczęściej nie więcej niż kilka miesięcy.
Doradcy JLL dysponują szeroką wiedzą o wielu inwestycjach, które pozostają w uśpieniu, czekając na odpowiedniego klienta. Oferty takie nie są zazwyczaj szeroko reklamowane na rynku i większości z nich nie da się znaleźć za pomocą standarowych wyszukiwarek. Tu potyrzebny jest człowiek i posiadana przez niego wiedza.