+48 22 167 03 96
Artykuły

Czy polskie magazyny się starzeją? Eksperci JLL wyjaśniają

Można powiedzieć, że pierwsze nowoczesne magazyny zaczęto budować w Polsce już po 2000 roku, lecz kluczowym momentem dla rozwoju rynku magazynowego było przystąpienie naszego kraju do Unii Europejskiej. Obecnie magazyny wybudowane w latach 2000-2010 noszą miano starszych. Nadal są to atrakcyjne przestrzenie ze względu na ich dobre zlokalizowanie, wciąż wprowadzane do nich modernizacje, atrakcyjne stawki czynszów, wieloletnie doświadczonie ich zarządców, a czasem nawet dostępność od ręki.

Polskie magazyny, które mają ponad 20 lat to zazwyczaj hale produkcyjne, zlokalizowane na terenach przemysłowych i poprzemysłowych. Przyrównywane są do magazynów klasy B lub C, choć nie zawsze zachowują standard techniczny. Ten typ powierzchni magazynowych cieszy się zainteresowaniem wśród lokalnych najemców ze względu na niższe niż w magazynach A-klasowych stawki.

Magazyny, które pojawiły się na rynku po 2020 roku posiadają zupełnie inny standard. Ich parametry budowlane takie jak: wysokości składowania, nośność posadzki, dachu, czy odporność ogniowa są standardowo wyższe niż w starszych obiektach. Budowane dziś magazyny cechuje również automatyzacja i robotyzacja procesów logistycznych. Zarówno w Polsce jak i w Europie nowe inwestycje magazynowe powstają zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa oraz standardami certyfikacji ekologicznej.

Obecnie deweloperzy oraz najemcy stawiają na zrównoważone obiekty. Zielone rozwiązania to dla nich doskonała inwestycja, która w dłuższym czasie pozwoli na oszczędność energii oraz zmiejszenie innych opłat eksploatacyjnych.

Badania JLL prognozują, że w ciągu 5 lat projekty standardowych obiektów logistycznych typu „ big box” w 62% będą uwzględniały inteligentne technologie oraz w 54% automatyzację i robotykę. Z prognoz wynika, że najbardziej zaawansowane systemy pojawią się w inwestycjach typu BTS, które wybierane są przez najemców, którzy planują długofalowy rozwój.

W raporcie JLL Logistics Buildings of Tomorrow poświęcono fragment technologiom takim jak: sztuczna inteligencja oraz Interent Rzeczy, czy druk przestrzenny, które do niedawna stosowano w lotnictwie, motoryzacji, czy kosmonautyce. Obecnie wspomiane technologie stają się podstawą funkcjowanowania „inteligentnych” magazynów i logistyki.

Szukasz informacji na temat rynku?

Ważną częścią naszej aktywność na rynku nieruchomości komercyjnych jest samodzielne pozyskiwanie wysokiej jakości danych branżowych. Na ich podstawie tworzymy rzetelne analizy i raporty, które pozwalają kształtować obraz bieżącej sytuacji rynkowej zarówno w Polsce jak i w Europie.

Artykuły

Polski rynek magazynowy na pełnym gazie

Czytaj więcej

Eko- rozwiązania w parkach MLP Group

Czytaj więcej
Memorandum inwestycyjne gruntu

Memorandum inwestycyjne gruntu

Czytaj więcej