Raport JLL 2015 o rynku powierzchni magazynowych w Polsce

Kolejny rekordowy rok na rynku powierzchni magazynowych - ponad 2,6 mln mkw wynajętych.


2014 r. był bardzo intensywnym czasem zarówno dla najemców, jak i deweloperów powierzchni magazynowo - przemysłowych. Pomimo braku spektakularnych wejść nowych graczy do Polski i umów najmu takich jak Amazon w 2013 r. rynek magazynowy już drugi rok z rzędu zarejestrował bardzo wysoki poziom popytu.

- W 2014 r. podpisano umowy najmu na łącznie ponad 2,06 mln mkw., co jest najlepszym wynikiem w historii polskiego rynku magazynowego i o 6% wyższym niż bardzo dobry wynik w 2013 r. Co istotne, aż 1,4 mln mkw. przypadło na nowe kontrakty – 7,5% więcej w porównaniu do 2013 r. O tak dobrym wyniku zadecydowała kombinacja takich czynników jak dobra koniunktura gospodarcza, rozwój infrastruktury drogowej oraz ekspansja sektora e-commerce, sieci handlowych czy firm produkcyjnych. - informuje Tomasz Olszewski, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo - Przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL.

Deweloperzy nie zwalniają tempa

W 2014 r. do użytku oddano 1,02 mln mkw. nowych powierzchni magazynowo – przemysłowych, co jest trzecim wynikiem w historii polskiego rynku magazynowego i zdecydowanym wzrostem względem 305 000 mkw. w roku 2013. Najwięcej nowej powierzchni trafiło na rynki Poznania, jak również Wrocławia, którego łączne zasoby magazynowe przekroczyły w ubiegłym roku milion mkw. - informuje Tomasz Olszewski.

W budowie znajduje się 687 000 mkw. w ramach 30 projektów w Polsce. Co istotne, utrzymuje się trend wzrostowy w obszarze budów spekulacyjnych. Ok. 184 000 mkw. magazynów powstaje obecnie bez umów najmu. To jasna odpowiedź deweloperów na spadający poziom dostępnej od ręki powierzchni oraz wysoki poziom popytu. - dodaje Tomasz Olszewski.