Powierzchnie magazynowe - Raport Q3 2014

Polski rynek magazynowy pozostaje w bardzo dobrej formie. Nastroje najemców i deweloperów są nadal pozytywne, a III kwartał był czwartym z rzędu, kiedy odnotowano wzrost popytu rok do roku.


Za nami kolejny kwartał wzrostów na rynku magazynowym w Polsce. Coraz większa aktywność spekulacyjna deweloperów. Firma doradcza JLL podsumowała dane i trendy na polskim rynku magazynowym na koniec III kw. 2014 r.

Aktywność najemców utrzymuje się na wysokim poziomie, a popyt netto może sięgnąć miliona mkw. na koniec roku. Rośnie również liczba projektów spekulacyjnych, wynika z najnowszego raportu międzynarodowej firmy doradczej JLL.

Tomasz Mika, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo - Przemysłowych w Polsce, JLL, informuje: „Polski rynek magazynowy pozostaje w bardzo dobrej formie. Nastroje najemców i deweloperów są nadal pozytywne, a III kwartał był czwartym z rzędu, kiedy odnotowano wzrost popytu rok do roku. Łącznie w III kw. wynajęto 343 000 mkw., z czego 261 000 mkw. przypadło na nowe umowy i rozszerzenia kontraktów. Co istotne, popyt netto od początku roku sięgnął 787 000 mkw. Przy takim tempie najmu spełniają się nasze prognozy, według których popyt netto może wynieść nawet milion mkw. na koniec 2014 r. Jednocześnie, popyt brutto uwzględniający całość kontraktów, zarówno nowych umów, jak i przedłużeń dotychczasowych, w okresie I – III kw. br. sięgnął ponad 1,2 mln mkw. i przekroczy 1,5 mln mkw. w tym roku. Głównym odbiorcą projektów magazynowych w tym roku pozostają operatorzy logistyczni”.

 


Tomasz Mika