Wrocław piątym regionem na magazynowej mapie Polski

Oferta magazynów we Wrocławiu przyciąga krajowych najemców oraz firmy dystrybucyjne prowadzące działalność na rynkach krajów Europy Centralnej. Dynamiczny rozwój lokalnej infrastruktury drogowej, dogodna lokalizacja geograficzna oraz silne zaplecze pracowników generują stałe zapotrzebowanie na obiekty pod logistykę i magazynowanie.


Z zasobami na poziomie 1,4 mln m kw., Wrocław jest piątym regionem w Polsce pod kątem całkowitej podaży. W 2016 roku ukończono 104 tys. m kw. powierzchni w pięciu projektach, z czego cztery zostały zrealizowane przez Panattoni Europe. Rozwój nowej infrastruktury drogowej, w szczególności trasy S3 może wpłynąć na decyzje podejmowane przez firmy np. z sektorów e-commerce oraz lekkiej produkcji przemysłowej, które będą wybierały coraz to nowe lokalizacje powstające przy tej trasie.

– W regionie wrocławskim taką lokalizacją może być Legnica, w której jest ulokowana Specjalna Strefa Ekonomiczna. Projekty pozostające w budowie (102 tys. m kw.) są zlokalizowane głównie na obrzeżach Wrocławia, a ich realizacja jest podzielona pomiędzy czterech deweloperów (Panattoni Europe, Hillwood, MLP Group i Prologis). Co ciekawe, w porównaniu do reszty kraju są realizowane w większej części na zasadach spekulacyjnych – to aż 63 procent wszystkich inwestycji – mówi Konrad Lewiński, Consultant, JLL.

Region w 2016 roku

Popyt brutto w 2016 roku wyniósł 301 tys. m kw., z dużym udziałem sektora operatorów logistycznych (41 procent) oraz lekkiej produkcji (19 procent). – Nie jest to dużym zaskoczeniem, gdyż Dolny Śląsk jest coraz częściej wybierany, jako miejsce nowych inwestycji przemysłowych – dodaje Konrad Lewiński. Raport JLL pokazał, że znaczącą część ubiegłorocznych umów (179 tys. m kw.) podpisał Prologis, co wynika z bardzo dużego portfela dewelopera w tej części Polski (blisko 0,5 mln m kw. zasobów magazynowych). W 2016 roku wskaźnik pustostanów wyniósł na koniec roku 5,1 procent. – Większość dostępnej powierzchni jest zlokalizowana w kilku niedawno ukończonych projektach zrealizowanych przez Panattoni Europe (Panattoni Park Wrocław II oraz jego kolejne etapy tj. III, IV i V) oraz w dwóch projektach Prologis Park Wrocław – wymienia Konrad Lewiński z JLL.

Czynsze

Czynsze bazowe w okresie ostatnich pięciu lat pozostawały w miarę stabilne, choć widoczna była silna presja cenowa na stawki efektywne w obiektach typu Big Box. Czynsze ofertowe za magazyny tego typu kształtowały się od 2,8 do 3,6 euro/m2/miesiąc. Stawki efektywne uległy obniżeniu z poziomu 2,5–3,1 euro/m kw./miesiąc z początku 2015 roku do 2,2–2,8 euro/m kw./miesiąc na koniec 2016 roku. Natomiast w obiektach typu SBU czynsze były stabilne w całym ubiegłym roku: bazowe wynosiły od 3,5 do 4,0 euro/m kw./miesiąc, a efektywne od 3,3 do 3,8 euro/m kw./miesiąc.

We Wrocławiu dogodne warunki sprzyjają inwestycjom magazynowym

Magazyny we Wrocławiu doceniło grono inwestorów zagranicznych z wielu różnych sektorów rynku, którzy w licznych obiektach magazynowych ulokowali swoją dystrybucję oraz produkcję. Mowa tu o przedstawicielach branży automotive (Toyota, Volvo, Faurecia czy Bridgestone) czy elektro-mechanicznej (Toshiba, Bosch, Siemens czy LG Electronics, Whirpool). Dwa centra logistyczne rozwinął tu również gigant branży internetowej – amerykański koncern Amazon, który zajął powierzchnie ponad 200 tys. m kw.


Konrad Lewiński
  • Wroclaw

    Szukasz magazynu we Wrocławiu?

    Powierzchnia dostępna: 107000 m2
    Liczba ofert: 45
    Średni czynsz: -
    Magazyny: Wrocław