W Polsce w rok przybyło 2 mln m kw. powierzchni magazynowej

W ciągu 12 miesięcy na polskim rynku magazynowym pojawiły się aż 2 miliony m kw. powierzchni magazynowej – wynika z danych JLL. W sumie zasoby te na koniec pierwszego kwartału 2018 roku wyniosły 13 763 mln m kw.


Obiekty magazynowo-przemysłowe to obecnie najszybciej rosnący obszar sektora nieruchomości komercyjnych w Polsce. Coraz większa jest nie tylko liczba powierzchni w budowie, ale też wyraźnie da się zauważyć rosnącą aktywność najemców. Spada za to wskaźnik pustostanów – mówi Tomasz Olszewski, Regional Director, JLL.

Rekord najemców

Niezwykle aktywni na rynku są najemcy, którzy przez pierwsze trzy miesiące 2018 roku podpisali umowy najmy w sumie na 1,1 mln m kw. To najlepsze otwarcie roku w historii polskiego rynku. Silna krajowa gospodarka oraz rosnąca, mimo nowo wprowadzonego zakazu handlu w niedziele, sprzedaż detaliczna wpływają na rosnące zapotrzebowanie na powierzchnię magazynową ze strony logistyków i sieci handlowych. W I kw. łącznie wynajęli oni ponad 670 tys. m kw. – mówi Tomasz Olszewski, Regional Director, JLL.

Nadal w bardzo dynamiczny sposób rozwijają się w Polsce giganci e-commerce: Amazon i Zalando. Jednak największą umową odnotowaną w I kw. był wynajem 124 tys. m kw. przez Leroy Merlin w Polsce Centralnej w gminie Piątek. Całkowity udział sektorów logistycznego i handlowego w popycie netto wyniósł imponujące 75 procent.

To właśnie Polska Centralna ponownie stała się najchętniej wybieraną lokalizacją na polskim rynku magazynowym. W sumie wynajęto ponad 205 000 m kw. Warszawa, Górny Śląsk, Wrocław i Poznań odnotowały nieco słabsze wyniki – na każdym z tym rynków wynajęto około 100 tys. m kw. Co jednak ciekawe, rozbudowywana infrastruktura transportowa przyciąga nowych najemców również na rynki rozwijające się, gdzie popyt netto w I kw. 2018 r. osiągnął imponujące 208 tys. m kw. Wybór tych lokalizacji pozwala na znaczne ograniczenie kosztów zatrudnienia oraz transportu. Tutaj najlepszym przykładem jest transakcja Zalando obejmująca 121 tys. m kw. w Olsztynku, w pobliżu drogi ekspresowej S7 – mówi Tomasz Olszewski z JLL.

Deweloperzy budują

W ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku deweloperzy dostarczyli na rynek ponad 268 tys. m kw. nowej powierzchni magazynowej. Najwięcej w Polsce Centralnej – 176 tys. m kw. Według danych JLL pozwoliło to Polsce Centralnej zająć trzecie miejsce wśród największych regionów magazynowych w kraju, wyprzedzając tym samym Poznań.

Ta stosunkowo niewielka aktywność deweloperów w porównaniu z innymi kwartałami spowodowana jest przede wszystkim utrudniającymi budowę warunkami atmosferycznymi panującymi podczas zimy oraz umiarkowanym popytem obserwowanym w II i III kwartale ubiegłego roku. Znajduje to potwierdzenie w rekordowo dużej liczbie powierzchni w budowie. Na koniec I kw. w budowie pozostawało ponad 1,8 mln m kw. – zaznacza Tomasz Olszewski z JLL.

Pomimo bardzo wysokiego popytu, mniej niż 23 proc. powierzchni magazynowej budowane jest spekulacyjnie. – Deweloperzy nie są zainteresowani podejmowaniem dodatkowego ryzyka, a te projekty, które zostały już rozpoczęte, znajdują najemców jeszcze na etapie budowy – mówi Tomasz Olszewski.

Wolna powierzchnia i czynsze

Dostępność wolnej powierzchni magazynowej jest wciąż bardzo ograniczona. Wskaźnik pustostanów w I kwartale wyniósł 5,6 proc.

W I kwartale 2018 r. na rynku magazynowym w Polsce nie odnotowano znaczących zmian w wysokości czynszów. – Na niektórych rynkach zaobserwować można już lekki wzrost czynszów efektywnych (tj. po uwzględnieniu ulg od właścicieli). Dzieje się tak, ponieważ wielu deweloperów, wskazując na rosnące koszty budowy i ceny gruntów, jest mniej skłonnych do negocjacji stawek czynszów – mówi Tomasz Olszewski, Regional Director, JLL.

Jak pokazują dane JLL w pierwszym kwartale 2018 roku mieliśmy do czynienia z najlepszym otwarciem roku w historii polskiego rynku. To daje wiele powodów, aby z optymizmem patrzeć na nadchodzące miesiąc.


Tomasz Olszewski