Spekulacyjnie buduje się coraz więcej. Deweloperzy już się nie boją?

Projekty spekulacyjne zaczynają powoli wracać do łask. Deweloperzy przestali się bać, że zabraknie im klientów. - Uwierzyli, że poprawia się sytuacja gospodarcza w Polsce - mówi serwisowi Magazyny.pl Tomasz Olszewski z JLL.


- Po wybuchu kryzysu, przez ostatnie lata deweloperzy do zakupów podchodzili bardzo ostrożnie. Nie kupowali ziemi spekulacyjnie. Najpierw szukali klienta, a jak mieli podpisaną umowę, to wtedy kupowali działkę dokładnie tam, gdzie chcieli i dokładnie tyle, ile potrzebowali pod inwestycje – tłumaczy Tomasz Olszewski, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL.  

W końcu zmieniło się podejście deweloperów 

- Inwestorzy uwierzyli, że poprawia się sytuacja gospodarcza w Polsce – mówi Tomasz Olszewski z JLL. Według dyrektora Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej w JLL, fakt, że deweloperzy zaczęli kupować spekulacyjnie, najlepiej potwierdza poprawę nastrojów.   

Ostatnio Panatoni zaczął budowę kolejnych 24 tys. mkw. powierzchni magazynowej w Panattoni Park Łódź East. Polska Centralna jest atrakcyjnym terenem dla najemców powierzchni magazynowych i produkcyjnych ze względu na swoje położenie i dobrą infrastrukturę transportową. Co więcej, przewiduje się, że okolice Łodzi będą cieszyły się coraz większym zainteresowaniem najemców w związku z budową odcinka autostrady A1 między Strykowem a Tuszynem.

Panattoni Park Łódź East Read

Spekulacyjnie na Dolnym Śląsku buduje Prologis

Na terenie Prologis Park Wrocław V deweloper buduje obiekt spekulacyjny o powierzchni 27 tys. mkw. Z tej powierzchni udało się już wynająć ponad 75 proc. powierzchni. - Wrocław jest obecnie jedną z najbardziej pożądanych lokalizacji z najniższym wskaźnikiem wolnej powierzchni magazynowej w Polsce. Cztery obiekty build-to-suit (BTS), wybudowane w ciągu ostatnich dwóch lat na terenie Prologis Park Wrocław V potwierdzają zaufanie klientów do realizowanych przez nas projektów oraz rosnący popyt na tę lokalizację wśród najemców. Dzięki własnemu bankowi gruntów jesteśmy w stanie w każdej chwili odpowiedzieć na zapotrzebowanie rynku i rozpocząć budowę obiektu dystrybucyjnego - mówi Ben Bannatyne, dyrektor zarządzający Prologis na Europę Środkową i Wschodnią.

Nastepne 20 tys. mkw. spekulacyjnie buduje również Panattoni w ramach parku Panattoni Park Wrocław III. W sumie powstaną dwie hale magazynowe o łącznej powierzchni około 83 tys. m kw. Centrum dystrybucyjne będzie położone bezpośrednio przy autostradowej obwodnicy miasta A8 oraz autostrady A4.

Panattoni Park Wrocław III Read

Panatoni buduje też w Poznaniu

Panattoni Europe kupiło ostatnio 18 ha gruntu pod nowo utworzony kompleks dystrybucyjny - Panattoni Park Poznań IV. To projekt trzech budynków z przeznaczeniem zarówno na składowanie, jak i lekką produkcję.

Inwestycja położona jest w Komornikach pod Poznaniem, między węzłami komunikacyjnym autostrady A2/S11 łączącej Berlin z Warszawą - Węzłem "Poznań Zachód" i Węzłem "Komorniki".

Magazyny Panattoni Read

Spekulacyjnie na mniejszych rynkach

Spekulacyjnie buduje również Goodman, który w listopadzie zakończy budowę piątego już budynku w Kraków Airport Logistics Centre. Budowa obiektu o powierzchni 11 tys. mkw. rozpoczęła się w czerwcu 2014 r.

- Decyzję o rozpoczęciu budowy nowego magazynu w Krakowie podjęliśmy w odpowiedzi na potrzeby potencjalnych klientów oraz wysoki popyt na lokalnym rynku na małe obiekty magazynowe, które byłyby dostępne od zaraz. Mamy możliwość realizacji tego typu projektu dzięki silnemu zapleczu kapitałowemu Grupy Goodman i zarządzanych funduszy nieruchomości - mówi Błażej Ciesielczak, dyrektor Regionalny Goodman na Europę Środkowo-Wschodnią.

Jak wynika z raportu „Polski Rynek Powierzchni Magazynowych H1 2014” JLL, spory spekulacyjny potencjał ma również Szczecin. Aktualnie dostępne jest tam jedynie 2 tys. mkw. powierzchni magazynowej, czyli 3, 2 proc. istniejących na tym rynku zasobów.


Zobacz więcej

Tomasz Mika: Będzie 30 mln m kw. magazynów?


04-07-2019

Czy to możliwe, aby w 2030 roku powierzchnie magazynowe w Polsce osiągnęły 30 mln m kw.? – na to i inne pytania starał się odpowiedzieć Tomasz Mika, Senior Director, JLL podczas 15. Konferencji Magazynów i Logistyki w Europie środkowo-Wschodniej, organizowanej przez Eurobuild CEE.

GUS: tysiące miejsc pracy w transporcie i magazynach


07-06-2019

Prawie 50 tys. – tyle wynosi liczba nowych miejsc pracy utworzonych w transporcie i gospodarce magazynowej w 2018 r. Takie dane podaje GUS. To wzrost o niecałe 20 tys. w ciągu ostatnich 4 lat. Jest to niezwykła szansa rozwoju branży.

Automatyzacja odpowiedzią na niedobory siły roboczej


18-03-2019

Automatyzacja magazynów nie jest nowym ani nawet niedawnym zjawiskiem. Pierwsze zautomatyzowane systemy przechowywania i wyszukiwania towarów sięgają końca lat sześćdziesiątych XX wieku. Od tego czasu automatyzacja stała się czymś więcej – obecnie technologicznie zaawansowane systemy i roboty w wielu przypadkach zastępują człowieka.

Rynek nieruchomości magazynowych. Prognozy na 2019 rok


10-03-2019

W całym 2018 roku firmy wynajęły ponad 3,7 mln m kw. powierzchni magazynowej. Jak pokazały dane JLL – był to drugi najlepszy rezultat w historii rynku (po roku 2017). Jakie zmiany czekają rynek magazynowy w 2019 roku?