Rynek magazynów. Polska trzecia w Europie

Z najnowszych danych firmy JLL wynika, że Polska trafiła na podium – zajęliśmy trzecią pozycję w Europie pod względem liczby wynajmowanych hal. Wyprzedzają nas jedynie Holandia i największy europejski rynek, czyli Niemcy. Co dziesiąty metr kwadratowy powierzchni magazynowej w Europie był wynajmowany właśnie w naszym kraju.


Z analiz firmy doradczej JLL wynika, że rynek powierzchni magazynowych w Polsce jest wręcz w doskonałej kondycji. Całkowita powierzchnia wynajęta w ramach nowych umów i ekspansji przekroczyła w 2017 roku 3,1 mln m kw., co przewyższa wynik z 2016 roku o prawie 1 mln m kw. Uwzględniając również renegocjacje, popyt brutto poszybował do ponad 3,9 mln m kw.

Skąd wzięła się popularność Polski?

– Nadal mamy jedne z najniższych czynszów w regionie oraz niskie koszty budowy. Ważne jest też położenie geograficzne Polski. Nasz kraj leży w Europie Centralnej, na przecięciu szlaków handlowych Północ-Południe i Wschód-Zachód. Z punktu widzenia na przykład branży logistycznej, to ogromna zaleta dla przedsiębiorstw, które prowadzą dystrybucję w Europie Środkowo-Wschodniej – mówi Tomasz Olszewski, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL.

Dodatkowo, w Polsce nie brakuje powierzchni magazynowych. – Nasz rynek charakteryzuje się wysokim standardem i wyposażeniem obiektów – dodaje Olszewski z JLL. W Polsce istnieje obecnie 13,5 mln m kw. powierzchni magazynowo-przemysłowych. A to nie koniec inwestycji. W budowie jest obecnie 1,2 mln m kw. powierzchni magazynowej.

Na kolejnych pozycjach znalazły się – odpowiednio – Francja, Rosja, Hiszpania i Włochy. Najmniej magazynów wynajmowanych jest na Węgrzech.


Tomasz Olszewski