Niepewna sytuacja ekonomiczna osłabiła popyt na magazyny

Spowolnienie gospodarcze skutkowało zmniejszeniem popytu, a także wzrostem outsourcingu usług logistycznych. Deweloperzy w dalszym ciągu unikali projektów spekulacyjnych co przyczyniło się do dalszego spadku wskaźnika pustostanów.


Polski rynek powierzchni magazynowych odczuł skutki spowolnienia gospodarczego. Wskaźniki popytu w 2012 roku okazały się dużo niższe niż w roku poprzedzającym, a deweloperzy w dalszym ciągu unikali projektów spekulacyjnych.

W całym 2012 roku wynajęto 1,35 mln mkw. powierzchni magazynowej, przy czym popyt netto  wyniósł 755 tys. mkw. W porównaniu z 2011 rokiem popyt brutto był niższy o 305 tys. mkw. Słabsze zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe wynikało przede wszystkim z faktu, że najemcy stali się bardzo ostrożni i niechętnie podejmowali decyzje o transakcjach” – mówi Tomasz Olszewski, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowych i Przemysłowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, Jones Lang LaSalle.

Największe zainteresowanie najemców wzbudzały w 2012 roku obiekty zlokalizowane w okolicach Warszawy, we Wrocławiu oraz na Górnym Śląsku. Wśród kluczowych transakcji magazynowych ubiegłego roku należy wymienić umowy podpisane między: Leroy Merlin Polska a Panattoni, DHL a Prologisem oraz firmą Lear a Panattoni. Co ciekawe, sytuacja ekonomiczna miała wpływ nie tylko na wielkość, ale i na strukturę popytu pod względem branżowym.