Połowa magazynów w Polsce budowana spekulacyjnie

Dane podsumowujące pierwsze miesiące 2016 roku wskazują, że ponad połowa powierzchni magazynowej w Polsce powstaje na zasadach spekulacyjnych. W budowie jest obecnie 640 tys. m kw. powierzchni magazynowo-przemysłowej, z czego aż 54 procent nie posiada wiążących umów najmu.


Dla porównania, na koniec I kwartału 2014 roku spekulacyjnie budowało się jedynie 5,5 procent powierzchni magazynowo-przemysłowej. To jasno pokazuje, że deweloperzy darzą polski rynek dużym zaufaniem i widzą dalszy potencjał jego wzrostu mówi Tomasz Mika, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Polsce w JLL. Najwięcej magazynów powstaje w Poznaniu – 160 tys. m kw., Okolicach Warszawy – 108 tys. m kw. oraz Polsce Centralnej – 106 tys. m kw.

Polska jest na dziewiątym miejscu w Europie pod względem podaży powierzchni magazynowych. Na koniec I kwartału 2016 roku łączne zasoby powierzchni magazynowo-przemysłowej w Polsce sięgnęły 10,37 mln m kw. Dla porównania, w Niemczech firmy mają do dyspozycji ponad 80 mln m kw. Istnieje więc ogromny potencjał do rozwoju w tym segmencie rynku. Polski rynek w porównaniu z krajami takimi jak Wielka Brytania czy Niemcy, oferuje znacznie niższe koszty pracy, zapewniając jednocześnie dostęp do wykwalifikowanych pracowników  dodaje Tomasz Olszewski, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL.

Sytuacja sprzyja spekulacji

Jak pokazuje raport JLL, sytuacja na polskim rynku sprzyja budowaniu nowych magazynów w systemie spekulacyjnym. W I kwartale 2016 roku podpisano umowy najmu na łącznie 680 tys. m kw. To najlepszy wynik zanotowany w pierwszym kwartale w ostatnich 10 latach.  Jest coraz więcej firm, które nie mogą czekać kilku miesięcy na powierzchnie magazynową i poszukują powierzchni dostępnej od zaraz – wskazuje Tomasz Mika.

Na koniec I kwartału wskaźnik pustostanów wynosił 6,7 procent, nieznacznie wzrastając wobec rekordowo niskiego stanu z końca 2015 roku (6,2 procent). Najwięcej wolnej powierzchni jest w Okolicach Warszawy (11,8 procent ogólnych zasobów). – W następnych miesiącach będziemy obserwować rozwój takich obszarów jak Lublin, Bydgoszcz, Rzeszów, Trójmiasto czy Szczecin, szczególnie że te rynki w wielu przypadkach charakteryzują się zerowym poziomem dostępnej powierzchni. Będą wiec powstawały nowe powierzchnie – dodaje Tomasz Olszewski.


Tomasz Olszewski
Tomasz Mika

Zobacz więcej

Dojrzałość polskiego rynku nieruchomości atutem dla zagranicznych inwestorów – wnioski z raportu JLL „Made in Poland”


22-08-2022

Jak wynika z raportu „Made in Poland”, kompleksowego przewodnika dla inwestorów - firm produkcyjnych, które rozważają rozpoczęcie działalności w Polsce, jak również dla tych, które są już obecne i rozwijają swoją działalność w naszym kraju, rynek nieruchomości przemysłowych w Europie utrzymuje dynamikę wzrostu. W trudnych latach 2020 i 2021 udowodnił swoją odporność i kluczowe znaczenie dla światowej gospodarki, a przerwane i zakłócone łańcuchy dostaw zmusiły głównych graczy do natychmiastowego działania i dostosowania swoich strategii w zakresie nieruchomości. Obecnie ruchy te kształtują przyszłość całego rynku przemysłowego.

Czy polskie magazyny się starzeją? Eksperci JLL wyjaśniają


06-04-2022

Można powiedzieć, że pierwsze nowoczesne magazyny zaczęto budować w Polsce już po 2000 roku, lecz kluczowym momentem dla rozwoju rynku magazynowego było przystąpienie naszego kraju do Unii Europejskiej. Obecnie magazyny wybudowane w latach 2000-2010 noszą miano starszych. Nadal są to atrakcyjne przestrzenie ze względu na ich dobre zlokalizowanie, wciąż wprowadzane do nich modernizacje, atrakcyjne stawki czynszów, wieloletnie doświadczonie ich zarządców, a czasem nawet dostępność od ręki.

Pomoc publiczna we wschodniej części Polski jednym z największych jej atutów


16-12-2021

Wschodni region Polski wzbudza coraz większe zainteresowanie deweloperów i najemców. Rzeszów czy Lublin przyciągają zarówno firmy z branży logistycznej, jak i produkcyjnej. Region ten jest szczególnie interesujący dla firm planujących nowe inwestycje ze względu na najwyższe w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej dopuszczalne progi regionalnej pomocy publicznej – mówił w wywiadzie dla magazyny.pl Marcin Krupanek, Consultant, JLL.

Magazyny z chłodnią. Najwyższa jakość dla wymagających klientów


14-09-2020

Bezpieczeństwo towarów, które muszą być składowane w temperaturze kontrolowanej, nakłada obowiązek przestrzegania wielu bardzo restrykcyjnych wymogów. W szczególności dotyczy to magazynowania farmaceutyków oraz produktów spożywczych, takich jak czekolada, nabiał. Deweloperzy i Najemcy stosują więc najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne i pomiarowe.