Lublin przyjazny inwestorom

Lublin znalazł się w czołówce miast najlepiej pozyskujących inwestorów zagranicznych w Europie. Miasto zajęło trzecie miejsce w prestiżowym rankingu „Europejskie miasta i regiony przyszłości 2016/17” publikowanym corocznie przez należący do grupy Financial Times, „fDi Magazine”. Lublin jest również interesującym regionem dla inwestorów magazynowych


google maps

Według rankingu, Lublin ma jedną z najlepszych strategii pozyskiwania inwestorów zagranicznych w Europie. Wyróżnienie otrzymał w kategorii „Strategia pozyskiwania bezpośrednich inwestycji zagranicznych w małych miastach od 100 tys. do 350 tys. mieszkańców”.

Co może kusić inwestorów?

– Przede wszystkim lokalizacja. Strategiczne umiejscowienie aglomeracji jest istotną siłą Lublina. Miasto znajduje się we Wschodniej Polsce, ale jednocześnie wciąż relatywnie blisko Warszawy i połączeń komunikacyjnych z zachodnią Polską – mówił w rozmowie z Magazyny.pl Mariusz Sagan, Dyrektor Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów, odpowiedzialny za rozwój Lublina. Jak dodał, należy szczególnie podkreślić lokalizację w aspekcie położenia Lublina na trasie Via Carpathia, co daje ogromne możliwości dla operatorów parków logistycznych i ich najemców. Kolejnym istotnym aspektem są relatywnie niskie koszty pracy, prowadzenia oraz utrzymania biznesu, a także dostęp do wykwalifikowanej kadry.

– W Lublinie można również liczyć na najwyższy poziom pomocy publicznej w Polsce, wynoszący od 50 aż do 70 procent. Poza tym każdy projekt ma przydzielonego Project Managera, który pomaga w procesie realizacji projektu inwestycyjnego na wszystkich jego etapach. W Lublinie żaden inwestor nie zostaje pozostawiony bez opieki – zaznaczał Sagan.

Strategiczne położenie

Na doskonałą lokalizację wskazują również eksperci JLL, ale to nie wszystko, czym może pochwalić się miasto. – Lublin posiada takie zalety jak konkurencyjne koszty pracy oraz utrzymania i prowadzenia biznesu, dostęp do wykwalifikowanej kadry oraz Specjalną Strefą Ekonomiczną, oferującą prawie 120 ha gruntów inwestycyjnych – mówi Mateusz Iłowiecki, konsultant, JLL, odpowiedzialny za region wschodni.

Eksperci JLL od dawna wskazują na nowy trend na rynku nieruchomości przemysłowych w Polsce. – Zauważamy coraz większe zainteresowanie mniejszymi, regionalnymi rynkami, które do tej pory były pomijane wśród inwestorów. Mam na myśli między innymi Lublin – mówi Tomasz Olszewski, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL.

– Przede wszystkim miasta te przyciągają brakiem konkurencji. Do tej pory nie powstawały tam nowoczesne obiekty klasy A, które są obecnie standardem, na jaki liczą najemcy. W każdym z tych miast jest grupa klientów bardzo atrakcyjnych dla deweloperów, która czeka na magazyny odpowiadające ich oczekiwaniom – właściwie wyposażone, bezpieczne i ułatwiające procesy zarówno logistycznie jak i technologicznie – dodaje Olszewski.

Europejskie miasta i regiony przyszłości

Ranking jest wynikiem FDi Strategy Index – najszerszego panelu porównawczego miast i regionów prowadzonego w Europie. Od ponad 10 lat „fDI Magazine” na podstawie danych analitycznych zestawia ze sobą potencjały miast i regionów, tworząc mapę najbardziej atrakcyjnych lokalizacji biznesowych stanowiącą miarodajne źródło informacji przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

W tegorocznym zestawieniu wzięło udział 481 lokalizacji, ocenianych m.in. pod kątem potencjału ekonomicznego, efektywności kosztowej oraz warunków prowadzenia biznesu. Poza Lublinem w rankingu znalazły się tylko 4 polskie miasta: Warszawa, Katowice, Poznań i Wrocław.


Tomasz Olszewski
 • Lublin

  Szukasz magazynu w Lublinie?

  Powierzchnia dostępna: 9000 m2
  Liczba ofert: 6
  Średni czynsz: -
  Magazyny: Lublin

Zobacz więcej

Szukasz magazynu? Zweryfikuj potrzeby


17-08-2017

Najemca poszukujący nowej lub dodatkowej powierzchni powinien włożyć dużo wysiłku w analizę swoich potrzeb. Dlaczego? Znając potrzeby możemy szybciej i sprawniej trafić do magazynu idealnego dla firmy.

Konsultant to oszczędność pieniędzy


08-08-2017

Większość najemców magazynowych jest zdania, że najważniejszym czynnikiem najmu obiektu magazynowo-przemysłowego jest cena, czyli przede wszystkim czynsz. Czy współpraca z konsultantem może zapewnić Klientowi oszczędności? Odpowiedź jest krótka: tak.

Koszty najmu powierzchni magazynowej


13-06-2017

Wysokość czynszu powierzchni magazynowej to dla wielu najemców kluczowa kwestia przy wyborze lokalizacji. Jednak nie jest to jedyna opłata z którą każdy najemca powinien się liczyć.

Magazyn uniwersalny? Czym jest i dla kogo to rozwiązanie idealne


22-05-2017

Rosnący outsourcing operacji do firm wyspecjalizowanych spowodował wzrost popytu na magazyny dopasowane pod kątem operacyjnym. Deweloperzy zaczęli bardziej elastycznie podchodzić do potrzeb pojawiających się na rynku i poszerzają ofertę rozwiązań, które proponują najemcom. Jakie są atuty uniwersalnych obiektów magazynowych?