Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE)

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna położona jest w północnej Polsce, na terenie 3 województw: śląskiego, opolskiego i małopolskiego. W tym ostatnim znajduje się najmniejsza liczba terenów inwestycyjnych (ok. 1%), zaś najwięcej z nich mieści się na terenie województwa śląskiego – ok. 80%.


Lokalizacja

Lokalizacja KSSE sprawia, że jest to jeden z najbardziej atrakcyjnych terenów inwestycyjnych w całym kraju. Na terenie Strefy znajduje się najlepsza sieć dróg i autostrad (A1, A4) w Polsce, dobrze rozwinięta sieć kolejowa, a ponadto port lotniczy w Pyrzowicach koło Katowic, port lotniczy Kraków-Balice i port śródlądowy w Gliwicach. Co ważne dla inwestorów – na terenie KSSE większość terenów inwestycyjnych posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę techniczną.

Podstrefy

Katowicka SSE zajmuje ponad 2000 ha, a w jej skład wchodzą 4 podstrefy: gliwicka, jastrzębsko-żorska, tyska, sosnowiecko-dąbrowska. Atrakcyjność terenów Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej potwierdza uznanie jej przez Business Financial Times według rankingu FDI, za najlepszą w Polsce i drugą w Europie strefę ekonomiczną w 2012 roku.

Inwestorzy

Główni inwestorzy na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej pochodzą w przeważającej liczbie z USA, Włoch, Japonii, Niemiec, Polski i Hiszpanii. Swoje inwestycje mają tu takie firmy jak: General Motors Manufacturing Poland (USA), Fiat - GM Powertrain Polska Sp. z o.o. (Włochy), NGK Ceramics Polska (Japonia), Nexteer Automotive Poland (USA), Duda Bis (Polska). Łącznie w KSSE funkcjonuje ponad 230 firm, a nakłady inwestycyjne to ponad 20 mld PLN.