BWI Group wprowadził się do pasywnego budynku od 7R

BWI Group, globalny koncern zajmujący się projektowaniem i produkcją części zawieszeń samochodowych, wprowadził się do unikalnego w skali Europy pasywnego budynku. W podkrakowskich Balicach działać będzie centrum badawczo-rozwojowe grupy, w którym będą prowadzone prace nad zaawansowanymi technologiami zwiększającymi funkcjonalność amortyzatorów.


mat. pras.

Deweloper 7R przygotował dla firmy samowystarczalny energetycznie obiekt, wykorzystujący zaawansowany system trigeneracji. Generalnym wykonawcą inwestycji była firma Bremer. 

Nowa siedziba BWI Group w Krakowie to ponad 11 tys. mkw. powierzchni laboratoryjnej i biurowej, która jest miejscem pracy dla blisko 400 inżynierów specjalizujących się w procesach badawczych, projektowych i wytwórczych zawieszeń samochodowych.

- Wybierając lokalizację pod nową siedzibę kierowaliśmy się założeniem, że miejsce ma być wizytówką naszej firmy. Priorytetem były dobra komunikacja z miastem oraz położenie w prestiżowej okolicy, najlepiej jak najbliżej lotniska. Jesteśmy częścią sektora automotive, co nakłada na nas także odpowiedzialność za środowisko naturalne - mówi Krzysztof Kucharczak, dyrektor Centrum Technicznego BWI Group.

Przełomowa trigeneracja
Zaawansowany technologicznie system trigeneracji sprawia, że przy użyciu turbiny gazowej wytwarzana jest energia potrzebna do zasilania, ogrzewania, chłodzenia i wentylacji budynku. Jeśli chodzi o dostawę mediów do centrum BWI Group w Balicach, to tylko gaz pochodzi spoza obiektu.

Wykorzystywany jest na potrzeby stołówki pracowniczej oraz kierowany na jednostkę trigeneracyjną, gdzie przy użyciu turbiny gazowej produkowany jest prąd. Ciepło wytwarzane przez silnik i gorące spaliny jest odzyskiwane na dwa sposoby: do ogrzewania wody oraz do ogrzewania budynku. Ponadto, w lecie, kiedy nie wykorzystuje się w pełni produkowanego ciepła, podgrzaną wodę kieruje się na agregat absorpcyjny, gdzie jej energia wykorzystywana jest do wytworzenia wody zimnej.

- Mówimy o wyjątkowej innowacyjności układu trigeneracji w obiekcie BWI Group, ponieważ pierwszy raz w Polsce zastosowaliśmy go w komercyjnym budynku biurowo-laboratoryjnym. Jak dotąd takie rozwiązania implementowano w spalarniach odpadów czy w dużych zakładach przemysłowych. W obiekcie wykorzystaliśmy automatykę wysokiej próby, a ewentualne nadwyżki prądu będą oddawane do lokalnej sieci energetycznej - komentuje Bartłomiej Krawiecki, członek zarządu w 7R.

Woda z własnego ujęcia

Centrum Techniczne BWI Group jest samowystarczalne nie tylko energetycznie. Budynek posiada także własną studnię i racjonalnie gospodaruje wodą w obrębie całej działki.

- Zbudowaliśmy stację uzdatniania wody ze studni wierconej. Z kolei deszczówka jest rozprowadzana w obrębie działki. Pod zbiornikiem retencyjnym znajduje się pięć studni rozsączających i gleba przyjmuje wodę do gruntu. W ramach inwestycji przygotowaliśmy także zielone patio z bezpośrednim wejściem ze stołówki - tłumaczy Piotr Miodek, dyrektor handlowy w firmie Bremer.

Certyfikat BREEAM dla obiektu zostanie uzyskany na poziomie Very Good.