Sieci handlowe na rynku magazynowym

Wśród najemców nowoczesnych magazynów, sieci handlowe stanowią drugą największą grupę w nowym popycie. Według danych JLL po trzecim kwartale 2016 roku udział tego sektora wynosił ponad 27 procent. W ogólnych zestawieniach, logistyka i sieci handlowe stanowią prawie 58 procent całkowitego popytu netto.


Dane firmy doradczej JLL jasno pokazują, że handel, który jest jednym z głównych sektorów napędzających polską gospodarkę, ma istotny wpływ na rynek usług logistycznych, w tym również na rynek powierzchni magazynowych. – Sektor sieci handlowych cały czas się w Polsce rozwija – tłumaczy Tomasz Mika, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Polsce, JLL. Jak dodaje, powstają nowe obiekty handlowe, które wymagają obsługi logistycznej. Tym samym, rośnie zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe ze strony sieci handlowych. – Duża konkurencja w handlu wymusza optymalizację kosztów, w tym logistycznych. Efektem tego jest często zmiana lokalizacji centrów dystrybucyjnych, co generuje popyt na tego rodzaju obiekty – tłumaczy Tomasz Mika.

Popyt brutto według sektorów

Poziom oddziaływania sieci handlowych na rynek magazynowy pokazuje również udział operatorów logistycznych w wolumenie najmu obiektów tego typu. Należało do nich aż 30,6 procent całej wynajętej powierzchni w III kwartale 2016 roku. Na wzrost w zakresie najmu ma wpływ coraz większa popularność outsorcingu usług logistycznych. W tym przypadku magazyny służące do obsługi sieci handlowych wynajmowane są przez operatorów właśnie tej branży.

Sektorem, który z pewnością będzie dynamicznie rozwijał rynek magazynowy będzie e-commerce. Od kilku lat poziom wydatków w polskim Internecie rośnie w tempie dwucyfrowym. Jak przewiduje raport przygotowany przez firmy JLL oraz Prologis, do 2020 roku udział handlu elektronicznego sięgnie aż 10 procent wartości całej sprzedaży detalicznej. Oznacza to jeszcze bardziej znaczący wpływ e-commerce na łańcuchy dostaw i rynek nieruchomości logistycznych oraz większe zapotrzebowanie na nowoczesne obiekty magazynowe.

Sieci wynajmują coraz więcej

Siłę oddziaływania sektora handlowego na rynek magazynowy pokazują przykłady inwestycji z ostatnich miesięcy. 10,1 tys. m kw. wynajęła w parku logistycznym MLP Pruszków II firma Makro. Sieć hurtowni pojawi się w parku logistycznym MLP Group już w pierwszym kwartale 2017 roku. Obiekt w okolicach Warszawy na terenie parku logistycznego MLP Pruszków II będzie wyposażony w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, w tym system chłodnictwa oparty na technologii C02, zapewniające między innymi niskie zużycie energii oraz wysoki poziom ochrony środowiska naturalnego. – Rozwijamy model wielokanałowy poprzez połączenie usług dystrybucji żywności i formatu Cash & Carry, które dopasowujemy do lokalnych potrzeb rynkowych – komentuje decyzję Eric Porier, Prezes Zarządu Makro.

W sierpniu 2016 roku firma Panattoni Europę ruszyła w Bydgoszczy z budową centrum logistycznego dla Carrefour Polska. Powierzchnia hal sięgnie 38 tys. m².  Centrum wybudowane w systemie BTS ma być gotowe w lutym 2017 roku.Inwestycja w której magazyn zajmie ok. 36 726 m kw., a powierzchnia socjalno-biurowa 1458 m kw. będzie piątym centrum dystrybucyjnym tej sieci w Polsce. Z tego miejsca obsługiwane będą wszystkie formaty stacjonarne Carrefour Polska na północy i zachodzie kraju – między innymi w Szczecinie, Gdańsku, Poznaniu, Zielonej Górze i Wrocławiu. Realizowany obiekt BTS dla Carrefour Polska to nie tylko magazyn i biuro. Różnorodność przechowywanych artykułów i ich podział na grupy produktowe: suche (ogólnospożywcze, chemia) i świeże (mięso, nabiał, warzywa i owoce) wymagają odmiennych parametrów temperaturowych. Dlatego, część magazynowa podzielona została na różne strefy kontroli temperaturowej.

Wśród największych umów najmu znalazła się również budowa magazynów dla niemieckiej sieci Kaufland. W obiekcie Panattoni Park Bydgoszcz sieć zajmie obiekt o powierzchni 45 tys. m kw. W Prologis Park Piotrków II 43 tys. m kw. wynajmie sieć sklepów meblowych Agata S.A. Obiekt powstanie w systemie build-to-suit. – Optymalizacja procesów i kosztów prowadzonych przez nas działań operacyjnych, które stanowią konsekwencję dynamicznego rozwoju naszej firmy, skłoniły nas do utworzenia jednego ogólnopolskiego centrum magazynowego w Centralnej Polsce, zlokalizowanego na terenie Prologis Park Piotrków II – powiedział Grzegorz Ćwik, Wiceprezes Agata S.A. Firma jest jednym z najstarszych w Polsce dystrybutorów mebli oraz artykułów wyposażenia wnętrz, elementów dekoracyjnych, lamp i tekstyliów.

W ocenie ekspertów JLL dobra passa na rynku magazynowym może potrwać jeszcze przez jakiś czas. Z analiz wynika, że jeszcze w tym roku w Polsce będzie ponad 11 mln m kw. powierzchni magazynowej. Jeśli nic nadzwyczajnego nie wydarzy się w polskiej gospodarce, spory wpływ na rynek magazynowy będą miały sieci handlowe.


Tomasz Olszewski
Tomasz Mika

Zobacz także

Polska Centralna. Najpopularniejszy region w kraju


16-08-2017

Najbardziej popularnym rynkiem wśród najemców w II kwartale 2017 roku była Centralna Polska, gdzie wynajęto 282 000 m kw., co stanowi 43% popytu netto w Polsce. Dzięki temu region ten wysunął się na pozycję lidera po pierwszej połowie roku, wyprzedzającym tym samym Górny Śląsk, Warszawę oraz Wrocław. Skąd ta popularność Polski Centralnej?

Automatyzacja w magazynach


17-07-2017

Automatyzacja w obszarze magazynowym w Polsce staje się w ostatnich latach coraz bardziej wyraźnym zjawiskiem. – Rozwiązania automatyczne są wdrażane w każdej branży, w której występuje potrzeba przyspieszenia i zoptymalizowania realizacji procesów logistycznych. Jest to naturalny krok w rozwoju każdej firmy – mówi Ludwika Korzeniowska, Business Development Manager, JLL.

Szczecin przyjazny logistyce


14-06-2017

Szczecin to nadal rynek nienasycony. Zauważalnym trendem w regionie jest wzrastająca aktywność inwestorów z krajów skandynawskich. Co może zaoferować inwestorom Szczecin? Odpowiedzi wspólnie szukali uczestnicy konferencji „Szczecin przyjazny logistyce”.

Firmy szukają lokalizacji tam gdzie są pracownicy


06-06-2017

– Dostępność pracowników staje się jednym z głównych czynników wpływających na decyzje Klientów o wyborze danej lokalizacji pod inwestycje produkcyjne czy magazynowe – mówi Tomasz Olszewski, Regional Director, JLL. Znalezienie pracownika staje się jednak coraz trudniejsze. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w kwietniu bez pracy było 7,7 procent Polaków. Takiego wyniku nie było od ponad 20 lat.