Podsumowanie III kw. zapowiedzią sukcesu

Nie ma wątpliwości, że kolejny, trzeci już kwartał 2016 roku na rynku magazynowo-przemysłowym możemy nazwać doskonałym. Okazał się on rekordowy pod względem popytu – tylko w trzy miesiące podpisano umowy na ponad 900 tys. m kw. To najlepszy kwartał w historii rynku.


zdj. Magazyny.pl

Bardzo dobra passa na rynku nieruchomości magazynowo–przemysłowych w Polsce trwa. Tak wysokich wyników najmu powierzchni w przeciągu trzech miesięcy nigdy wcześniej nie było. Skąd tak wysokie wskaźniki w ostatnim czasie w Polsce?

Popyt ma się świetnie

Popyt jest potężny, liczba wynajętych metrów kwadratowych w trzecim kwartale pokazuje, że deweloperzy mają dla kogo budować, a klienci potrzebują coraz więcej nowoczesnej powierzchni. Dodatkowo, zauważalne jest duże zainteresowanie zagranicznych firm, które chcą się pojawić na polskim rynku. Prężnie rozwija się również branża e-commerce, która generuje duże potrzeby w zakresie najmu powierzchni logistycznych. W III kwartale to właśnie operatorzy logistyczni i sieci handlowe były liderami jeśli chodzi o podpisane umowy najmu.

Logistyka docenia Polskę

Firmy logistyczne doceniają korzystne położenie geograficzne Polski i poprawiającą się od lat infrastrukturę. Ponadto, reprezentują one wszystkie branże. Oznacza to, że w momencie gdy któraś z nich odnotowuje wzrost, jednocześnie podnosi się udział w rynku logistyki. Zależy on zatem od kondycji całej gospodarki oraz skłonności firm do outsourcingu usług. Tu również perspektywa jest obiecująca ponieważ wyraźnie zauważalny jest wzrost zainteresowania zlecaniem usług logistycznych firmom zewnętrznym.

Aktywni deweloperzy 

Wysoki popyt ze strony najemców spotyka się z szybką reakcją deweloperów. W trzecim kwartale  2016 roku oddano do użytku ponad 363 tys. m kw. nowej powierzchni, a w budowie jest kolejne 854 tys. m kw. Ponad połowa obiektów w budowie powstaje na zasadach spekulacyjnych, czyli bez wiążących umów najmu. Jest to zjawisko, które jeszcze cztery lat temu było zupełnie niespotykane. Duże zapotrzebowanie na powierzchnię magazynową będzie nadal zachęcać deweloperów do realizacji projektów o takim charakterze.

Cały rok rekordowy

W mojej ocenie wyniki za cały 2016 rok mogą okazać się zdecydowanie korzystniejsze niż wszelkie dotychczasowe dane dotyczące rynku powierzchni magazynowo-przemysłowych. Już teraz został pobity rekord z 2008 roku. Od początku 2016 łącznie zostało wynajęte 1,581 mln m kw. nowej powierzchni wraz z rozszerzeniami. Rekordowo niski wskaźnik pustostanów oraz duże zapotrzebowanie na powierzchnię do wynajęcia będą zachęcały deweloperów do realizacji projektów o charakterze spekulacyjnym. Przed nami zatem niezwykle ciekawa końcówka roku.


Tomasz Olszewski

Zobacz więcej

Automatyzacja w magazynach


17-07-2017

Automatyzacja w obszarze magazynowym w Polsce staję się w ostatnich latach coraz bardziej wyraźnym zjawiskiem. – Rozwiązania automatyczne są wdrażane w każdej branży, w której występuje potrzeba przyspieszenia i zoptymalizowania realizacji procesów logistycznych. Jest to naturalny krok w rozwoju każdej firmy – mówi Ludwika Korzeniowska, Business Development Manager, JLL.

Szczecin przyjazny logistyce


14-06-2017

Szczecin to nadal rynek nienasycony. Zauważalnym trendem w regionie jest wzrastająca aktywność inwestorów z krajów skandynawskich. Co może zaoferować inwestorom Szczecin? Odpowiedzi wspólnie szukali uczestnicy konferencji „Szczecin przyjazny logistyce”.

Firmy szukają lokalizacji tam gdzie są pracownicy


06-06-2017

– Dostępność pracowników staje się jednym z głównych czynników wpływających na decyzje Klientów o wyborze danej lokalizacji pod inwestycje produkcyjne czy magazynowe – mówi Tomasz Olszewski, Regional Director, JLL. Znalezienie pracownika staje się jednak coraz trudniejsze. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w kwietniu bez pracy było 7,7 procent Polaków. Takiego wyniku nie było od ponad 20 lat.

Czy wycinka drzew ma wpływ na magazyny?


08-05-2017

Parlament kończy prace nad kolejną nowelizacją ustawy o wycince drzew. Jaki wpływ na rynek obrotu ziemią przeznaczoną pod inwestycje magazynowe miały dotychczasowe - o wiele łagodniejsze - przepisy? Mówi Agata Zając z JLL.