Chińczycy chcą inwestować w Polsce

Po raz pierwszy od 12 lat w czerwcu tego roku do Polski przyleciał prezydent Chin. Efektem wizyty Xi Jinpinga ma być coraz szersza współpraca gospodarcza obu krajów i rozpoczęcie rozmów pomiędzy firmami z Polski i Chin.


Jak do tej pory chińskie inwestycje w Polsce wyglądają skromnie. Co prawda w grudniu 2014 roku działały w kraju 884 przedsiębiorstwa z udziałem chińskiego kapitału, ale jak informuje GUS, w większości były to fi rmy małe. Według wyliczeń Narodowego Banku Polskiego na koniec 2014 roku chińskie inwestycje w Polsce warte były niespełna 443 mln dolarów, co stanowiło tylko 0,2 procent wartości inwestycji zagranicznych w Polsce.

Zauważalne jednak jest coraz większe zaangażowanie tamtejszego kapitału. Szczególnie, że chińskie firmy czują się u nas coraz lepiej. Widać to na przykładzie flagowej inwestycji Chińczyków jaką jest Huta Stalowa Wola. Została ona przejęta przez LiuGong, jedną z największych firm sprzętu ciężkiego w Chinach. Z kolei dwa lata temu Fabryka Łożysk Tocznych w Kraśniku przejęła firma Tri-Ring. Chińczycy zainwestowali również w polski Animex, czyli producenta wędlin, właściciela takich marek jak Krakus, Morliny czy Berlinki.

Chińska brama dla inwestorów na Pomorzu

Do tej pory chińskie inwestycje realizowane w Polsce opierały się głównie na fuzjach i przejęciach. To jednak się zmienia. Na początku lipca Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych podała, że swoją prototypownię w Gdańsku otworzył chiński producent komponentów aluminiowych Chunxing Group. – Nowy zakład w Gdańsku ma zoptymalizować obsługę magazynowo-logistyczną dla europejskich klientów oraz dostarczać prototypy w możliwie najkrótszym czasie. Obecnie zatrudnionych jest pięciu specjalistów w dziedzinie obsługi maszyn CNC, logistyki i magazynowania, kontroli jakości oraz zarządzania projektami i działaniami rozwojowym. Do końca roku planujemy zwiększanie zatrudnienia, bazując na specjalistach z regionu – powiedział dyrektor zarządzający Chunxing w Polsce Sebastian Czuryło, cytowany w komunikacie.

Pierwsza faza projektu w Gdańsku została praktycznie zakończona, a firma nie wyklucza, że zrealizuje w Gdańsku kolejne inwestycje. Założeniem strategicznym jest budowa w ciągu 3-4 lat w Europie dużego zakładu produkcyjnego. Gdańsk będzie naturalnie jednym z pierwszych miejsc branych pod uwagę. Jak mówił Steve Sun, odpowiedzialny za koordynację rozwoju Chunxing w Polsce, o lokalizacji zakładu w Gdańsku zdecydowało położenie geografi czne, klimat inwestycyjny oraz dostęp do lokalnych zasobów ludzkich. – Ze względu na bliskość naszych kluczowych partnerów z Europy Zachodniej, Europa ŚrodkowoWschodnia jest niezwykle dogodnym miejscem do realizacji inwestycji – wyjaśnił Steve Sun.

Inwestycji będzie więcej

W napływie inwestycji będzie pomagać rozwijana w Polsce infrastruktura – mówi Joanna Choromańska, Business Development BTS Manager w JLL. Według Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, w europejskich relacjach z Chinami możemy stać się transportowym hubem. Zaledwie w kilka miesięcy 2016 roku liczba kontenerów przeładowywanych w Małaszewiczach zwiększyła się sześciokrotnie. W maju regularne połączenie z Chinami uruchomił terminal PCC Intermodal w Kutnie. Z tego miejsca chińskie ładunki trafi ają do Rotterdamu, Hamburga czy Berlina. – Stajemy się bramą na rynek europejski dla chińskich firm – dodaje Joanna Choromańska z JLL.

Spore plany ma również Łódź, która wcześniej uruchomiła połączenie kolejowe z chińskim Chengdu. Dzięki temu bezpośredniemu połączeniu kolejowemu i kolejnym inwestycjom w tym zakresie ma stać się superhubem infrastrukturalnym lądowej części Nowego Jedwabnego Szlaku, przebiegającego przez Europę. Podczas Poland-China Business Forum w Warszawie szef Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Marek Michalik przekonywał, że w Łodzi ma powstać logistyczno-technologiczny park, a na nowych inwestorów czeka dodatkowo specjalna komórka chińska oraz możliwość objęcia kolejnych projektów ułatwieniami, jakie daje Strefa.

Podczas polsko-chińskiego forum, które jest pierwszym gospodarczym wydarzeniem towarzyszącym ofi cjalnej wizycie prezydenta Chin, Xi Jinpinga w Polsce, podpisano kilka umów pomiędzy przedsiębiorcami z obu krajów. Zawarto też umowy o współpracy pomiędzy Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz Chińską Radą do Spraw Promocji Międzynarodowej.


Joanna Choromańska

Zobacz więcej

Automatyzacja w magazynach


17-07-2017

Automatyzacja w obszarze magazynowym w Polsce staję się w ostatnich latach coraz bardziej wyraźnym zjawiskiem. – Rozwiązania automatyczne są wdrażane w każdej branży, w której występuje potrzeba przyspieszenia i zoptymalizowania realizacji procesów logistycznych. Jest to naturalny krok w rozwoju każdej firmy – mówi Ludwika Korzeniowska, Business Development Manager, JLL.

Szczecin przyjazny logistyce


14-06-2017

Szczecin to nadal rynek nienasycony. Zauważalnym trendem w regionie jest wzrastająca aktywność inwestorów z krajów skandynawskich. Co może zaoferować inwestorom Szczecin? Odpowiedzi wspólnie szukali uczestnicy konferencji „Szczecin przyjazny logistyce”.

Firmy szukają lokalizacji tam gdzie są pracownicy


06-06-2017

– Dostępność pracowników staje się jednym z głównych czynników wpływających na decyzje Klientów o wyborze danej lokalizacji pod inwestycje produkcyjne czy magazynowe – mówi Tomasz Olszewski, Regional Director, JLL. Znalezienie pracownika staje się jednak coraz trudniejsze. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w kwietniu bez pracy było 7,7 procent Polaków. Takiego wyniku nie było od ponad 20 lat.

Czy wycinka drzew ma wpływ na magazyny?


08-05-2017

Parlament kończy prace nad kolejną nowelizacją ustawy o wycince drzew. Jaki wpływ na rynek obrotu ziemią przeznaczoną pod inwestycje magazynowe miały dotychczasowe - o wiele łagodniejsze - przepisy? Mówi Agata Zając z JLL.