Połowa magazynów w Polsce budowana spekulacyjnie

Dane podsumowujące pierwsze miesiące 2016 roku wskazują, że ponad połowa powierzchni magazynowej w Polsce powstaje na zasadach spekulacyjnych. W budowie jest obecnie 640 tys. m kw. powierzchni magazynowo-przemysłowej, z czego aż 54 procent nie posiada wiążących umów najmu.


Dla porównania, na koniec I kwartału 2014 roku spekulacyjnie budowało się jedynie 5,5 procent powierzchni magazynowo-przemysłowej. To jasno pokazuje, że deweloperzy darzą polski rynek dużym zaufaniem i widzą dalszy potencjał jego wzrostu mówi Tomasz Mika, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Polsce w JLL. Najwięcej magazynów powstaje w Poznaniu – 160 tys. m kw., Okolicach Warszawy – 108 tys. m kw. oraz Polsce Centralnej – 106 tys. m kw.

Polska jest na dziewiątym miejscu w Europie pod względem podaży powierzchni magazynowych. Na koniec I kwartału 2016 roku łączne zasoby powierzchni magazynowo-przemysłowej w Polsce sięgnęły 10,37 mln m kw. Dla porównania, w Niemczech firmy mają do dyspozycji ponad 80 mln m kw. Istnieje więc ogromny potencjał do rozwoju w tym segmencie rynku. Polski rynek w porównaniu z krajami takimi jak Wielka Brytania czy Niemcy, oferuje znacznie niższe koszty pracy, zapewniając jednocześnie dostęp do wykwalifikowanych pracowników  dodaje Tomasz Olszewski, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL.

Sytuacja sprzyja spekulacji

Jak pokazuje raport JLL, sytuacja na polskim rynku sprzyja budowaniu nowych magazynów w systemie spekulacyjnym. W I kwartale 2016 roku podpisano umowy najmu na łącznie 680 tys. m kw. To najlepszy wynik zanotowany w pierwszym kwartale w ostatnich 10 latach.  Jest coraz więcej firm, które nie mogą czekać kilku miesięcy na powierzchnie magazynową i poszukują powierzchni dostępnej od zaraz – wskazuje Tomasz Mika.

Na koniec I kwartału wskaźnik pustostanów wynosił 6,7 procent, nieznacznie wzrastając wobec rekordowo niskiego stanu z końca 2015 roku (6,2 procent). Najwięcej wolnej powierzchni jest w Okolicach Warszawy (11,8 procent ogólnych zasobów). – W następnych miesiącach będziemy obserwować rozwój takich obszarów jak Lublin, Bydgoszcz, Rzeszów, Trójmiasto czy Szczecin, szczególnie że te rynki w wielu przypadkach charakteryzują się zerowym poziomem dostępnej powierzchni. Będą wiec powstawały nowe powierzchnie – dodaje Tomasz Olszewski.


Tomasz Olszewski
Tomasz Mika

Zobacz więcej

Koszty najmu powierzchni magazynowej


13-06-2017

Wysokość czynszu powierzchni magazynowej to dla wielu najemców kluczowa kwestia przy wyborze lokalizacji. Jednak nie jest to jedyna opłata z którą każdy najemca powinien się liczyć.

Magazyn uniwersalny? Czym jest i dla kogo to rozwiązanie idealne


22-05-2017

Rosnący outsourcing operacji do firm wyspecjalizowanych spowodował wzrost popytu na magazyny dopasowane pod kątem operacyjnym. Deweloperzy zaczęli bardziej elastycznie podchodzić do potrzeb pojawiających się na rynku i poszerzają ofertę rozwiązań, które proponują najemcom. Jakie są atuty uniwersalnych obiektów magazynowych?

Poszerzenie powierzchni najmu


16-05-2017

Powierzchnia magazynu jest niezwykle istotna dla sprawnego funkcjonowania firmy. Ma ona wpływ na dostępność do składowanych towarów, co przekłada się bezpośrednio na wydajność. W momencie, kiedy dotychczasowy magazyn okazuje się zbyt mały do pojawiających się potrzeb, najemca musi zadbać o dodatkową powierzchnię. W takiej sytuacji są dwa rozwiązania: poszerzenie istniejącej powierzchni, bądź zmiana lokalizacji.

Jak obniżyć czynsz w istniejącej umowie? Negocjacje warunków najmu


27-04-2017

Bez względu na to, czy pojawia się potrzeba wynajęcia nowej powierzchni, czy kończy się obecna umowa, warto sprawdzić ofertę i alternatywne rozwiązania dostępne aktualnie na rynku. Może się bowiem okazać, że uda się uzyskać nowe, niższe i korzystniejsze stawki - o czym mówi Tomasz Mika, National Director, JLL.