Połowa magazynów w Polsce budowana spekulacyjnie

Dane podsumowujące pierwsze miesiące 2016 roku wskazują, że ponad połowa powierzchni magazynowej w Polsce powstaje na zasadach spekulacyjnych. W budowie jest obecnie 640 tys. m kw. powierzchni magazynowo-przemysłowej, z czego aż 54 procent nie posiada wiążących umów najmu.


Dla porównania, na koniec I kwartału 2014 roku spekulacyjnie budowało się jedynie 5,5 procent powierzchni magazynowo-przemysłowej. To jasno pokazuje, że deweloperzy darzą polski rynek dużym zaufaniem i widzą dalszy potencjał jego wzrostu mówi Tomasz Mika, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Polsce w JLL. Najwięcej magazynów powstaje w Poznaniu – 160 tys. m kw., Okolicach Warszawy – 108 tys. m kw. oraz Polsce Centralnej – 106 tys. m kw.

Polska jest na dziewiątym miejscu w Europie pod względem podaży powierzchni magazynowych. Na koniec I kwartału 2016 roku łączne zasoby powierzchni magazynowo-przemysłowej w Polsce sięgnęły 10,37 mln m kw. Dla porównania, w Niemczech firmy mają do dyspozycji ponad 80 mln m kw. Istnieje więc ogromny potencjał do rozwoju w tym segmencie rynku. Polski rynek w porównaniu z krajami takimi jak Wielka Brytania czy Niemcy, oferuje znacznie niższe koszty pracy, zapewniając jednocześnie dostęp do wykwalifikowanych pracowników  dodaje Tomasz Olszewski, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL.

Sytuacja sprzyja spekulacji

Jak pokazuje raport JLL, sytuacja na polskim rynku sprzyja budowaniu nowych magazynów w systemie spekulacyjnym. W I kwartale 2016 roku podpisano umowy najmu na łącznie 680 tys. m kw. To najlepszy wynik zanotowany w pierwszym kwartale w ostatnich 10 latach.  Jest coraz więcej firm, które nie mogą czekać kilku miesięcy na powierzchnie magazynową i poszukują powierzchni dostępnej od zaraz – wskazuje Tomasz Mika.

Na koniec I kwartału wskaźnik pustostanów wynosił 6,7 procent, nieznacznie wzrastając wobec rekordowo niskiego stanu z końca 2015 roku (6,2 procent). Najwięcej wolnej powierzchni jest w Okolicach Warszawy (11,8 procent ogólnych zasobów). – W następnych miesiącach będziemy obserwować rozwój takich obszarów jak Lublin, Bydgoszcz, Rzeszów, Trójmiasto czy Szczecin, szczególnie że te rynki w wielu przypadkach charakteryzują się zerowym poziomem dostępnej powierzchni. Będą wiec powstawały nowe powierzchnie – dodaje Tomasz Olszewski.


Tomasz Olszewski
Tomasz Mika

Zobacz więcej

Jak obniżyć czynsz w istniejącej umowie? Negocjacje warunków najmu


27-04-2017

Bez względu na to, czy pojawia się potrzeba wynajęcia nowej powierzchni, czy kończy się obecna umowa, warto sprawdzić ofertę i alternatywne rozwiązania dostępne aktualnie na rynku. Może się bowiem okazać, że uda się uzyskać nowe, niższe i korzystniejsze stawki - o czym mówi Tomasz Mika, National Director, JLL.

Rola zarządcy nieruchomości parku magazynowego


07-03-2017

Tylko około 35 procent wszystkich powierzchni magazynowych w Polsce jest zarządzanych przez zewnętrzne, profesjonalne firmy specjalizujące się w dostarczaniu usług typu „property management”. Dla porównania, ponad 75 procent powierzchni biurowych jest obsługiwanych przez wyspecjalizowanych zarządców nieruchomości.

Co należy ustalić przed podpisaniem umowy najmu?


28-12-2016

Zanim najemca podpisze umowę z wynajmującym budynek magazynowy czy przemysłowy, powinien zwrócić uwagę na kilka istotnych punktów. Przed złożeniem podpisu na umowie warto dokładnie ją przeanalizować, by uniknąć błędów, które mogą być odczuwalne dla biznesu przez wiele lat.

Jak uzyskać niski czynsz za magazyn?


30-11-2016

Wysokość czynszu powierzchni magazynowej to kluczowa kwestia dla każdego najemcy. W jaki sposób uzyskać najatrakcyjniejsze stawki, od czego one zależą i jak unikać błędów podczas negocjacji?