PAIiIZ: Zagraniczne inwestycje w Polsce mają się świetnie

– Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych obecnie pracuje nad prawdziwymi inwestycyjnymi "petardami" – zapowiada prezes PAIiIZ Sławomir Majman. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2016 roku PAIiIZ zakończyła 15 inwestycji o łącznej wartości 76,5 mln euro.


fot. materiały prasowe

W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2016 roku pojawiło się sporo nowych projektów kosztem reinwestycji. – Reinwestycje są potwierdzeniem, że inwestorzy działający w Polsce są zadowoleni ze swojego wyboru i dobrze się tu czują. Nowe projekty z kolei oznaczają, że atrakcyjność Polski nie słabnie także wśród nowych graczy – mówi dyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych PAIiIZ Iwona Chojnowska-Haponik. Aż sześć zakończonych inwestycji reprezentuje kapitał amerykański, dwie – francuski. Pojawiła się również pierwsza inwestycja egipska.

Inwestycje były lokowane głównie w województwie mazowieckim i dolnośląskim. – Jeśli chodzi o projekty usługowe, duże miasta nie znudziły się inwestorom, ale zauważamy zainteresowanie również mniejszymi lokalizacjami oraz, z powrotem, Warszawą. Wynika to z coraz mniejszej dostępności wykwalifikowanych kadr w dużych ośrodkach – mówiła dyrektor Chojnowska-Haponik. – Zasłużyliśmy już na miano zagłębia wyjątkowych talentów i inwestorzy tak chętnie po nie sięgali, że teraz muszą szukać nowych miejsc lub wracać do stolicy, gdzie kadry są niewyczerpywalne – dodała.

Regiony walczą o inwestorów

W ostatnim czasie bardzo wzmocniła się rola regionów w pozyskiwaniu inwestycji zagranicznych. W ocenie ekspertów jest to z jednej strony wynik decentralizacji w dysponowaniu środkami unijnymi – obecnie aż 36 proc. funduszy europejskich jest w rękach samorządów. Z drugiej, regiony coraz trafniej identyfikują sektory, z których pozyskanie inwestycji jest nie tylko opłacalne, ale również realne.

– Regiony wiedzą dziś, na co mogą liczyć, więc ubiegają się o to, co jest dla nich możliwe – mówi dyrektor Chojnowska-Haponik. Ocenia, że samorządy nie porywają się już na wielkich inwestorów, wracają do racjonalnego oglądu sytuacji i tworzą specjalizacje.

Przyszłość inwestycyjna Polski

Eksperci PAIiIZ dodają, że widoczne jest zwiększenie mocy produkcyjnych firm z niektórych obszarów, np. motoryzacji i lotnictwa. To efekt złapania oddechu zachodnich koncernów. Zauważalna jest również zmiana postrzegania Polski przez inwestorów zagranicznych – z atrakcyjnej lokalizacji pod inwestycje Polska, dzięki bogacącemu się społeczeństwu – staje się coraz bardziej atrakcyjnym rynkiem sprzedaży towarów i usług.

– Obecnie prowadzimy 179 projektów, a co najważniejsze, mogą one stworzyć ponad 40 tys. miejsc pracy. To dużo więcej niż w ostatnich latach – podkreśla Majman. Jak dodaje prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, obecnie agencja pracuje nad prawdziwymi inwestycyjnymi "petardami". Jakimi? Na razie PAIiIZ nie zdradza żadnych szczegółów.


Tomasz Olszewski

Zobacz więcej

Jak obniżyć czynsz w istniejącej umowie? Negocjacje warunków najmu


27-04-2017

Bez względu na to, czy pojawia się potrzeba wynajęcia nowej powierzchni, czy kończy się obecna umowa, warto sprawdzić ofertę i alternatywne rozwiązania dostępne aktualnie na rynku. Może się bowiem okazać, że uda się uzyskać nowe, niższe i korzystniejsze stawki - o czym mówi Tomasz Mika, National Director, JLL.

Rola zarządcy nieruchomości parku magazynowego


07-03-2017

Tylko około 35 procent wszystkich powierzchni magazynowych w Polsce jest zarządzanych przez zewnętrzne, profesjonalne firmy specjalizujące się w dostarczaniu usług typu „property management”. Dla porównania, ponad 75 procent powierzchni biurowych jest obsługiwanych przez wyspecjalizowanych zarządców nieruchomości.

Co należy ustalić przed podpisaniem umowy najmu?


28-12-2016

Zanim najemca podpisze umowę z wynajmującym budynek magazynowy czy przemysłowy, powinien zwrócić uwagę na kilka istotnych punktów. Przed złożeniem podpisu na umowie warto dokładnie ją przeanalizować, by uniknąć błędów, które mogą być odczuwalne dla biznesu przez wiele lat.

Jak uzyskać niski czynsz za magazyn?


30-11-2016

Wysokość czynszu powierzchni magazynowej to kluczowa kwestia dla każdego najemcy. W jaki sposób uzyskać najatrakcyjniejsze stawki, od czego one zależą i jak unikać błędów podczas negocjacji?