Magazyn typu BTS

Każda branża ma zupełnie inne wymagania dotyczące wynajmowanych centrów logistycznych, w tym ich lokalizacji, liczby doków czy wielkości powierzchni. Projekty build-to-suit są odpowiedzią na potrzeby inwestorów, którzy szukają oferty „szytej na miarę” potrzeb.


Magazyn na miarę

Budowa magazynu „szytego na miarę” odbywa się w możliwie najbardziej optymalnym czasie, dostosowanym do charakteru projektu i preferencji klienta. Dzięki projektowi BTS klient ma możliwość swobodnego wyboru lokalizacji magazynu, docelowej wielkości powierzchni magazynowej i biurowej. Magazyn tego typu daje też możliwość dostosowania funkcjonalności do jego docelowego przeznaczenia jak na przykład:

Indywidualne potrzeby najemcy bywają w wielu przypadkach dość precyzyjne. Jedną z najważniejszych potrzeb magazynu dla Volkswagen Group Polska była większa niż standardowa wysokość obiektów – aż 11 metrów. Budynek o powierzchni 32 tys. m² powstał w 10 miesięcy na terenie SEGRO Logistics Park Poznań, Komorniki. W 2015 roku była to największa inwestycja BTS Grupy SEGRO.

W obiekcie powstały również specjalistyczne antresole przeznaczone do kompletowania części. Z kolei znajdująca się w magazynie posadzka z pętlą indukcyjną pozwoliła usprawnić przygotowanie zamówień. Pomyślano również o pracownikach. Aby mieli lepszy komfort pracy zapewniono pełne przeszklenie bram, co zwiększa dostęp do światła dziennego.

Potrzeby logistyki

Zupełnie inne potrzeby posiadają z kolei operatorzy logistyczni. Dwa lata temu dla fi rmy FM Logistic deweloper P3 przekształcił standardowy magazyn w budynek o przeznaczeniu chłodniczym. Magazyn został zlokalizowany w parku P3 Mszczonów, znajdującym się w odległości około 50 km od Warszawy. Obiekt został wyposażony w dodatkową izolację termiczną, instalacje chłodnicze, wewnętrzne podziały strefowe, oświetlenie LED i dodatkowe bramy dokowe. Po wykonaniu prac budynek spełnia najwyższe współczesne standardy w dziedzinie przechowywania i dystrybucji świeżych produktów.

Podobne potrzeby miała również sieć Żabka Polska. Magazyn wybudowany w systemie BTS dla tej fi rmy powstał w 2015 roku w SEGRO Logistics Park Gdańsk. Obiekt o powierzchni 27 tys. m² w Gdańsku jest zlokalizowany przy autostradzie A1, obok węzła Rusocin oraz w sąsiedztwie obwodnicy Trójmiasta. Ze względu na charakter branży FMCG, w której kluczową rolę odgrywa duża rotacja towarów, budynek zaprojektowano zgodnie z dokładnymi wytycznymi klienta odnośnie możliwości właściwego przechowywania towarów.

W magazynach stworzono więc odrębne strefy dla składowania różnego typu produktów, ze szczególnym uwzględnieniem tych najbardziej wymagających, takich jak warzywa czy owoce. W zależności od produktów potrzebne było stworzenie odpowiednich warunk ów do ich przechowywania. Dla wyrobów opakowanych zaprojektowano magazyn suchy. Pozostałe towary przechowywane są w specjalnych komorach o dostosowy wanej temperaturze i wilgotności. Dodat kowo, w pomieszczeniach zamon towano oświetlenie zgodne ze standardami HACCP, niepylące posadzki, łatwe do czyszczenia ściany oraz zaawansowane systemy kontroli temperatury.

Alternatywne rozwiązanie

Magazyn typu build-to-suit daje możliwość minimalizacji kosztów oraz optymalnego wykorzystania przestrzeni użytkowej. Rozwiązanie to stanowi atrakcyjną alternatywę dla zasobów powierzchni dostępnych na rynku. Dodatkowo, możliwość wyboru lokalizacji takiego obiektu jest ogromnym atutem dla inwestorów, którzy traktują ten czynnik strategicznie.


Joanna Choromańska

Zobacz więcej

Jak obniżyć czynsz w istniejącej umowie? Negocjacje warunków najmu


27-04-2017

Bez względu na to, czy pojawia się potrzeba wynajęcia nowej powierzchni, czy kończy się obecna umowa, warto sprawdzić ofertę i alternatywne rozwiązania dostępne aktualnie na rynku. Może się bowiem okazać, że uda się uzyskać nowe, niższe i korzystniejsze stawki - o czym mówi Tomasz Mika, National Director, JLL.

Rola zarządcy nieruchomości parku magazynowego


07-03-2017

Tylko około 35 procent wszystkich powierzchni magazynowych w Polsce jest zarządzanych przez zewnętrzne, profesjonalne firmy specjalizujące się w dostarczaniu usług typu „property management”. Dla porównania, ponad 75 procent powierzchni biurowych jest obsługiwanych przez wyspecjalizowanych zarządców nieruchomości.

Co należy ustalić przed podpisaniem umowy najmu?


28-12-2016

Zanim najemca podpisze umowę z wynajmującym budynek magazynowy czy przemysłowy, powinien zwrócić uwagę na kilka istotnych punktów. Przed złożeniem podpisu na umowie warto dokładnie ją przeanalizować, by uniknąć błędów, które mogą być odczuwalne dla biznesu przez wiele lat.

Jak uzyskać niski czynsz za magazyn?


30-11-2016

Wysokość czynszu powierzchni magazynowej to kluczowa kwestia dla każdego najemcy. W jaki sposób uzyskać najatrakcyjniejsze stawki, od czego one zależą i jak unikać błędów podczas negocjacji?