Lublin przyjazny inwestorom

Lublin znalazł się w czołówce miast najlepiej pozyskujących inwestorów zagranicznych w Europie. Miasto zajęło trzecie miejsce w prestiżowym rankingu „Europejskie miasta i regiony przyszłości 2016/17” publikowanym corocznie przez należący do grupy Financial Times, „fDi Magazine”. Lublin jest również interesującym regionem dla inwestorów magazynowych


google maps

Według rankingu, Lublin ma jedną z najlepszych strategii pozyskiwania inwestorów zagranicznych w Europie. Wyróżnienie otrzymał w kategorii „Strategia pozyskiwania bezpośrednich inwestycji zagranicznych w małych miastach od 100 tys. do 350 tys. mieszkańców”.

Co może kusić inwestorów?

– Przede wszystkim lokalizacja. Strategiczne umiejscowienie aglomeracji jest istotną siłą Lublina. Miasto znajduje się we Wschodniej Polsce, ale jednocześnie wciąż relatywnie blisko Warszawy i połączeń komunikacyjnych z zachodnią Polską – mówił w rozmowie z Magazyny.pl Mariusz Sagan, Dyrektor Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów, odpowiedzialny za rozwój Lublina. Jak dodał, należy szczególnie podkreślić lokalizację w aspekcie położenia Lublina na trasie Via Carpathia, co daje ogromne możliwości dla operatorów parków logistycznych i ich najemców. Kolejnym istotnym aspektem są relatywnie niskie koszty pracy, prowadzenia oraz utrzymania biznesu, a także dostęp do wykwalifikowanej kadry.

– W Lublinie można również liczyć na najwyższy poziom pomocy publicznej w Polsce, wynoszący od 50 aż do 70 procent. Poza tym każdy projekt ma przydzielonego Project Managera, który pomaga w procesie realizacji projektu inwestycyjnego na wszystkich jego etapach. W Lublinie żaden inwestor nie zostaje pozostawiony bez opieki – zaznaczał Sagan.

Strategiczne położenie

Na doskonałą lokalizację wskazują również eksperci JLL, ale to nie wszystko, czym może pochwalić się miasto. – Lublin posiada takie zalety jak konkurencyjne koszty pracy oraz utrzymania i prowadzenia biznesu, dostęp do wykwalifikowanej kadry oraz Specjalną Strefą Ekonomiczną, oferującą prawie 120 ha gruntów inwestycyjnych – mówi Mateusz Iłowiecki, konsultant, JLL, odpowiedzialny za region wschodni.

Eksperci JLL od dawna wskazują na nowy trend na rynku nieruchomości przemysłowych w Polsce. – Zauważamy coraz większe zainteresowanie mniejszymi, regionalnymi rynkami, które do tej pory były pomijane wśród inwestorów. Mam na myśli między innymi Lublin – mówi Tomasz Olszewski, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL.

– Przede wszystkim miasta te przyciągają brakiem konkurencji. Do tej pory nie powstawały tam nowoczesne obiekty klasy A, które są obecnie standardem, na jaki liczą najemcy. W każdym z tych miast jest grupa klientów bardzo atrakcyjnych dla deweloperów, która czeka na magazyny odpowiadające ich oczekiwaniom – właściwie wyposażone, bezpieczne i ułatwiające procesy zarówno logistycznie jak i technologicznie – dodaje Olszewski.

Europejskie miasta i regiony przyszłości

Ranking jest wynikiem FDi Strategy Index – najszerszego panelu porównawczego miast i regionów prowadzonego w Europie. Od ponad 10 lat „fDI Magazine” na podstawie danych analitycznych zestawia ze sobą potencjały miast i regionów, tworząc mapę najbardziej atrakcyjnych lokalizacji biznesowych stanowiącą miarodajne źródło informacji przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

W tegorocznym zestawieniu wzięło udział 481 lokalizacji, ocenianych m.in. pod kątem potencjału ekonomicznego, efektywności kosztowej oraz warunków prowadzenia biznesu. Poza Lublinem w rankingu znalazły się tylko 4 polskie miasta: Warszawa, Katowice, Poznań i Wrocław.


Tomasz Olszewski
 • Lublin

  Szukasz magazynu w Lublinie?

  Powierzchnia dostępna: 9000 m2
  Liczba ofert: 6
  Średni czynsz: -
  Magazyny: Lublin

Zobacz więcej

Jak obniżyć czynsz w istniejącej umowie? Negocjacje warunków najmu


27-04-2017

Bez względu na to, czy pojawia się potrzeba wynajęcia nowej powierzchni, czy kończy się obecna umowa, warto sprawdzić ofertę i alternatywne rozwiązania dostępne aktualnie na rynku. Może się bowiem okazać, że uda się uzyskać nowe, niższe i korzystniejsze stawki - o czym mówi Tomasz Mika, National Director, JLL.

Rola zarządcy nieruchomości parku magazynowego


07-03-2017

Tylko około 35 procent wszystkich powierzchni magazynowych w Polsce jest zarządzanych przez zewnętrzne, profesjonalne firmy specjalizujące się w dostarczaniu usług typu „property management”. Dla porównania, ponad 75 procent powierzchni biurowych jest obsługiwanych przez wyspecjalizowanych zarządców nieruchomości.

Co należy ustalić przed podpisaniem umowy najmu?


28-12-2016

Zanim najemca podpisze umowę z wynajmującym budynek magazynowy czy przemysłowy, powinien zwrócić uwagę na kilka istotnych punktów. Przed złożeniem podpisu na umowie warto dokładnie ją przeanalizować, by uniknąć błędów, które mogą być odczuwalne dla biznesu przez wiele lat.

Jak uzyskać niski czynsz za magazyn?


30-11-2016

Wysokość czynszu powierzchni magazynowej to kluczowa kwestia dla każdego najemcy. W jaki sposób uzyskać najatrakcyjniejsze stawki, od czego one zależą i jak unikać błędów podczas negocjacji?