Jak uzyskać niski czynsz za magazyn?

Wysokość czynszu powierzchni magazynowej to kluczowa kwestia dla każdego najemcy. W jaki sposób uzyskać najatrakcyjniejsze stawki, od czego one zależą i jak unikać błędów podczas negocjacji?


Magazyny.pl

Poziom czynszu zależy od bardzo wielu czynników, takich jak:

Im większa dostępność powierzchni w danym regionie, tym łatwiej jest wynegocjować niską stawkę czynszu. Kluczem do najniższej stawki jest osiągnięcie przewagi informacyjnej na korzyść najemcy. Im mniejszą wiedzę o potrzebach inwestycyjnych klienta posiadają deweloperzy, tym bardziej komfortowa jest jego pozycja. Należy więc przede wszystkim ułożyć odpowiednią strategię działania i wykorzy - stać w niej wiedzę o rynku.

Skuteczna strategia

Najczęstszym błędem najemców jest brak przygotowania odpowiedniej strategii komunikacji z rynkiem i ujawnianie zbyt obszernych informacji potencjalnym dostawcom. Panuje również mylne przekonanie, że najemca jest w stanie otrzymać najobszerniejsze dane z rynku tylko otwarcie demonstrując własne potrzeby inwestycyjne. Ta zgubna praktyka powoduje postawienie się najemcy w bardzo niekorzystnej pozycji negocjacyjnej. Wszelkie informacje ze strony klienta powinny być utrzymane w ścisłej tajemnicy przed ewentualnymi dostawcami i być znane tylko konsultantowi, który opracuje strategię działania wraz z klientem.

 

Stabilna współpraca z konsultantem

Błędnym posunięciem jest korzystanie przez przyszłego najemcę z usług kilku konsultantów. Najemcy mylnie sądzą, że zwiększy to ich wiedzę o dostępnej powierzchni. Niestety, stanowi to potencjalne zagrożenie wydostania się kluczowych informacji na rynek i zmniejszenie siły zakupowej klienta. Powierzenie przeprowadzenia transakcji jednej, profesjonalnej firmie doradczej gwarantuje pełną dyskrecję. Należy podkreślić, że doświadczony doradca posiada pełną wiedzę dotyczącą dostępnej powierzchni magazynowej w całej Polsce.

Dlatego też jest w stanieprzedstawić najemcy wszystkie oferty,bez konieczności ujawniania deweloperominformacji dotyczących klienta.Doradca doskonale zna każdy istniejącybudynek oraz możliwości dostawców.Zna także realia rządzące rynkiem ipotrafi wspólnie ze swoim klientemosiągnąć pożądany cel.Z odpowiednią wiedzą o trudnościachpodczas negocjacji czynszu i z pomocąspecjalistów można bez komplikacjiuzyskać atrakcyjne warunki najmu.Należy jednak mieć świadomość, że nawysokość czynszu składają się różneczynniki i rozmowy z dostawcami trzebaprowadzić biorąc je wszystkie pod uwagę.


Paulina Dziubińska

Zobacz także

Jak obniżyć czynsz w istniejącej umowie? Negocjacje warunków najmu


27-04-2017

Bez względu na to, czy pojawia się potrzeba wynajęcia nowej powierzchni, czy kończy się obecna umowa, warto sprawdzić ofertę i alternatywne rozwiązania dostępne aktualnie na rynku. Może się bowiem okazać, że uda się uzyskać nowe, niższe i korzystniejsze stawki - o czym mówi Tomasz Mika, National Director, JLL.

Rola zarządcy nieruchomości parku magazynowego


07-03-2017

Tylko około 35 procent wszystkich powierzchni magazynowych w Polsce jest zarządzanych przez zewnętrzne, profesjonalne firmy specjalizujące się w dostarczaniu usług typu „property management”. Dla porównania, ponad 75 procent powierzchni biurowych jest obsługiwanych przez wyspecjalizowanych zarządców nieruchomości.

Co należy ustalić przed podpisaniem umowy najmu?


28-12-2016

Zanim najemca podpisze umowę z wynajmującym budynek magazynowy czy przemysłowy, powinien zwrócić uwagę na kilka istotnych punktów. Przed złożeniem podpisu na umowie warto dokładnie ją przeanalizować, by uniknąć błędów, które mogą być odczuwalne dla biznesu przez wiele lat.

Jak uzyskać niski czynsz za magazyn?


30-11-2016

Wysokość czynszu powierzchni magazynowej to kluczowa kwestia dla każdego najemcy. W jaki sposób uzyskać najatrakcyjniejsze stawki, od czego one zależą i jak unikać błędów podczas negocjacji?