Jak inwestować w Specjalnych Strefach Ekonomicznych?

Specjalne Strefy Ekonomiczne to połączenie potrzeb inwestorów z potrzebami poszczególnych regionów, w których zostały utworzone. Portal Magazyny.pl we współpracy z ekspertami JLL podpowiada, jak inwestować w SSE.


Każda Specjalna Strefa Ekonomiczna to wyodrębniona administracyjnie część terytorium Polski, przeznaczona do prowadzenia działalności gospodarczej na preferencyjnych warunkach.

- Podstawową korzyścią wynikającą z inwestowania w specjalnej strefie ekonomicznej jest możliwość skorzystania z ulgi podatkowej, polegającej na zwolnieniu przedsiębiorcy z płacenia podatku dochodowego – mówi Joanna Choromańska, ekspertka JLL.

 

Aktualnie stawka podatku dochodowego w Polsce dla działalności gospodarczej wynosi 19 procent. Maksymalna wysokość zwolnienia z podatku dochodowego wynika z wartości pomocy publicznej, która przysługuje danemu przedsiębiorcy w związku z realizowanym projektem inwestycyjnym. - Wielkość ta uzależniona jest od lokalizacji inwestycji, wielkości przedsiębiorcy oraz wysokości nakładów inwestycyjnych – dodaje Choromańska z JLL.

Jakie zwolnienie można dostać?

Dla dużych przedsiębiorców – od 30 proc. do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, dla średnich przedsiębiorców – od 40 proc. do 60 proc. kosztów kwalifikowanych i dla małych przedsiębiorców – od 50 proc. do 70 proc. kosztów kwalifikowanych.

Przedsiębiorca poza zwolnieniem z podatku ma także zapewnioną działkę w pełni przygotowaną pod inwestycje po konkurencyjnej cenie, darmową pomoc przy załatwianiu formalności związanych z inwestycją oraz (na terenie niektórych gmin) zwolnienie od podatku od nieruchomości.

Żeby zainwestować trzeba dostać zezwolenie. Jak?

Firma prowadzi działalność na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej na podstawie otrzymanego zezwolenia. Zezwolenie zawiera dwa warunki jakie inwestor musi spełnić. Po pierwsze -  to utworzenie określonej liczby nowych miejsc pracy na terenie strefy, a po drugie - poniesienie określonej kwoty nakładów inwestycyjnych na terenie strefy.

- Aby mieć możliwość otrzymania zezwolenie należy przede wszystkim sprawdzić czy planowana działalność kwalifikuje się do uzyskania zezwolenia – podpowiada Joanna Choromańska z JLL. Nie kwalifikuje się między innymi działalność dotycząca wytwarzania materiałów wybuchowych, tytoniowych, alkoholowych, prowadzenia ośrodków gier, usług instalowania, naprawy i remontu maszyn i urządzeń wykorzystywanych do prowadzenia działalności strefowej.

 

 

Znajdź teren inwestycyjny w SSE korzystając z interaktywnej mapy Polski


Joanna Choromańska

Lista SSE

- Specjalne Strefy Ekonomiczne na terenie Polski

 1. 01.

  Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna

 2. 02.

  Specjalna Strefa Ekonomiczna Kostrzyn-Słubice

 3. 03.

  Krakowska Specjalna Strefa Ekonomiczna

 4. 04.

  Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna

 5. 05.

  Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna

 6. 06.

  SSE EURO-PARK MIELEC

 7. 07.

  Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna

 8. 08.

  Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna

 9. 09.

  Specjalna Strefa Ekonomiczna "Starachowice"

 10. 10.

  Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna

 11. 11.

  Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna

 12. 12.

  Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna

 13. 13.

  Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna

 14. 14.

  Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna


Zobacz więcej

Jak obniżyć czynsz w istniejącej umowie? Negocjacje warunków najmu


27-04-2017

Bez względu na to, czy pojawia się potrzeba wynajęcia nowej powierzchni, czy kończy się obecna umowa, warto sprawdzić ofertę i alternatywne rozwiązania dostępne aktualnie na rynku. Może się bowiem okazać, że uda się uzyskać nowe, niższe i korzystniejsze stawki - o czym mówi Tomasz Mika, National Director, JLL.

Rola zarządcy nieruchomości parku magazynowego


07-03-2017

Tylko około 35 procent wszystkich powierzchni magazynowych w Polsce jest zarządzanych przez zewnętrzne, profesjonalne firmy specjalizujące się w dostarczaniu usług typu „property management”. Dla porównania, ponad 75 procent powierzchni biurowych jest obsługiwanych przez wyspecjalizowanych zarządców nieruchomości.

Co należy ustalić przed podpisaniem umowy najmu?


28-12-2016

Zanim najemca podpisze umowę z wynajmującym budynek magazynowy czy przemysłowy, powinien zwrócić uwagę na kilka istotnych punktów. Przed złożeniem podpisu na umowie warto dokładnie ją przeanalizować, by uniknąć błędów, które mogą być odczuwalne dla biznesu przez wiele lat.

Jak uzyskać niski czynsz za magazyn?


30-11-2016

Wysokość czynszu powierzchni magazynowej to kluczowa kwestia dla każdego najemcy. W jaki sposób uzyskać najatrakcyjniejsze stawki, od czego one zależą i jak unikać błędów podczas negocjacji?