Fabryka typu BTS

Obiekty typu build-to-suit od kilku lat zyskują na popularności. Są one szczególnie korzystnym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy prowadzą działalność produkcyjną i mają wysokie wymagania dotyczące infrastruktury obiektu. Tymczasem budynki typu BTS dają możliwości, o jakie często trudno w istniejącej już na rynku ofercie magazynowej.


Specyficzne wymagania

Model budowy obiektu przemysłowego w formie BTS zmienia się, tak jak zmieniają się oczekiwania klientów. Projekty build-to-suit realizowane na potrzeby zakładów produkcyjnych charakteryzują specjalistyczne rozwiązania na etapie budowy, dostosowane do rodzaju wytwarzanych dóbr. Aby obiekt spełniał wymagania niezwykle istotnym etapem jest szczegółowa analiza potrzeb determinowanych przez rodzaj produkcji. To generuje listę wymagań wobec budynku i otoczenia oraz infrastruktury technicznej.

Na etapie budowy obiektu przeznaczonego dla fabryki są realizowane specyficzne wymagania, jak na przykład:

Klient wybierając projekt BTS od początku ma możliwość kształtowania powierzchni, którą wynajmuje. Dzięki systemowi build-to-suit zakład produkcyjny może mieć dowolnie skomponowane moduły powierzchni oraz rozwiązania, które zabezpieczają proces produkcyjny.

Przykłady z rynku

Wymagania klientów niejednokrotnie są bardzo szczegółowe, więc coraz częściej powstają bardzo zaawansowane obiekty. Panattoni Europe prezentuje oddaną pod koniec 2015 roku pierwszą w Europie inteligentną fabryką GE Energy Management w Bielsku-Białej. Obiekt o łącznej powierzchni ponad 45 tys. m kw. powstał w dziesięć miesięcy. Zaprojektowany został w taki sposób, aby stworzyć odpowiednie warunki pracy dla 1,2 tys. pracowników, a także zwiększyć innowacyjność i wydajność produkcji.

W wybranych miejscach hali produkcyjnej zastosowano specjalne fundamenty pod maszyny i urządzenia, wykonano ponad 7,5 tys. m kw. posadzek epoksydowych o specjalnych parametrach izolacyjności lub przewodzenia elektrycznego, instalacje: sprężonego powietrza, wody lodowej, wentylacji technologicznej i odpylarni, podwyższono natężenie oświetlenia w hali do 350/500 lx, zainstalowano 2 szynoprzewody 1000 A oraz 6 suwnic. Wentylacja mechaniczna budynku produkcyjnego zapewnia rekuperację ciepła. Wszystkie te rozwiązania były realizowane ściśle pod wymogi konkretnego projektu.

W Koluszkach z kolei Panattoni Europe w lipcu 2016 roku zakończył budowę obiektu produkcyjnego dla koncernu Kongsberg Automotive, producenta komponentów i części dla przemysłu motoryzacyjnego. Procesy produkcyjne w nowym obiekcie ─ o powierzchni ponad 6,3 tys. m kw. ─ będą zautomatyzowane i umaszynowione. Większość prac, których wykonanie wymaga precyzji, jak skrawanie, obróbka plastyczna, hartowanie, spawanie i montaż, będzie wykonywana przy wykorzystaniu robotów przemysłowych. W wydzielonej powierzchni produkcyjno-magazynowej zastosowana technologia zapewnia kontrolę wilgotności. Dodatkowo, zwiększona została wentylacja, a także zastosowano posadzki epoksydowe.

Czas to pieniądz

Mimo że głównym czynnikiem decydującymi o rozpoczęciu inwestycji typu BTS dla sektora produkcyjnego jest możliwość dostosowania obiektu do specyfiki branży oraz lokalizacja, to coraz większego znaczenie nabiera krótki okres realizacji projektu. Firmy chcą jak najszybciej rozpocząć planowaną produkcję. W ocenie ekspertów JLL projekty BTS będą nadal zyskiwać na popularności. Dzięki tej formule budynków, firmy mogą otrzymać idealny zakład produkcyjny.


Joanna Choromańska

Zobacz więcej

Koszty najmu powierzchni magazynowej


13-06-2017

Wysokość czynszu powierzchni magazynowej to dla wielu najemców kluczowa kwestia przy wyborze lokalizacji. Jednak nie jest to jedyna opłata z którą każdy najemca powinien się liczyć.

Magazyn uniwersalny? Czym jest i dla kogo to rozwiązanie idealne


22-05-2017

Rosnący outsourcing operacji do firm wyspecjalizowanych spowodował wzrost popytu na magazyny dopasowane pod kątem operacyjnym. Deweloperzy zaczęli bardziej elastycznie podchodzić do potrzeb pojawiających się na rynku i poszerzają ofertę rozwiązań, które proponują najemcom. Jakie są atuty uniwersalnych obiektów magazynowych?

Poszerzenie powierzchni najmu


16-05-2017

Powierzchnia magazynu jest niezwykle istotna dla sprawnego funkcjonowania firmy. Ma ona wpływ na dostępność do składowanych towarów, co przekłada się bezpośrednio na wydajność. W momencie, kiedy dotychczasowy magazyn okazuje się zbyt mały do pojawiających się potrzeb, najemca musi zadbać o dodatkową powierzchnię. W takiej sytuacji są dwa rozwiązania: poszerzenie istniejącej powierzchni, bądź zmiana lokalizacji.

Jak obniżyć czynsz w istniejącej umowie? Negocjacje warunków najmu


27-04-2017

Bez względu na to, czy pojawia się potrzeba wynajęcia nowej powierzchni, czy kończy się obecna umowa, warto sprawdzić ofertę i alternatywne rozwiązania dostępne aktualnie na rynku. Może się bowiem okazać, że uda się uzyskać nowe, niższe i korzystniejsze stawki - o czym mówi Tomasz Mika, National Director, JLL.