Co deweloper może zaoferować potencjalnemu klientowi?

Przyszły najemca może liczyć na zwolnienie z czynszu przez ustalony okres. Jedną z zachęt jest wypłata gotówki na konto wynajmującego.Obiekt może zostać wyposażony na koszt wynajmującego. Wysokość zachęt jest uzależniona od wielu czynników, takich jak długość trwania umowy czy wielkość wynajętej powierzchni.


zdj. Magazyny.pl

Wakacje od czynszu

Przyszły najemca może liczyć na zwolnienie z czynszu przez ustalony okres. Deweloper czy inny właściciel obiektu w ramach oferty może zaproponować tego rodzaju rozwiązanie. Długość takiego zwolnienia ustalana jest podczas negocjacji. Strony mogą również np. ustalić, że zwolnienia z czynszu nie będą obowiązywały na początku trwania umowy, a na przykład przez trzy wybrane miesiące w każdym roku wynajmowania powierzchni.

Cash incentive

Dodatkowe zachęty dla najemców w postaci kontrybucji finansowych, przyjmują formę kwoty jednorazowo otrzymanej od wynajmującego. To pieniądze, które inwestor może przeznaczyć na dowolny cel. Wynegocjowana wysokość kontrybucji finansowej jest przelewana na konto najemcy.

Wyposażenie na koszt wynajmującego

Przyszły najemca może wynegocjować możliwość aranżacji i wykończenia powierzchni na koszt właściciela obiektu. Na życzenie klienta budynek może np. zostać przystosowany do produkcji.Całkowite koszty za wprowadzone na zlecenie inwestora zmiany w obiekcie zostają pokryte przez wynajmującego. Deweloper oraz najemca mogą również podzielić się kosztami aranżacji.

Wśród wielu zachęt od deweloperów i właścicieli obiektów magazynowych pojawiają się również:

  1. pokrycie kosztów przeprowadzki do innego budynku,
  2. częściowy udział w kosztach związanych z karami wynikającymi z zerwanej wcześniej umowy,
  3. pokrycie całości lub części czynszu za pozostały do wygaśnięcia kontraktu okres w przypadku wcześniejszego opuszczenia poprzedniego magazynu.


Mateusz Iłowiecki

Zobacz więcej

Jak obniżyć czynsz w istniejącej umowie? Negocjacje warunków najmu


27-04-2017

Bez względu na to, czy pojawia się potrzeba wynajęcia nowej powierzchni, czy kończy się obecna umowa, warto sprawdzić ofertę i alternatywne rozwiązania dostępne aktualnie na rynku. Może się bowiem okazać, że uda się uzyskać nowe, niższe i korzystniejsze stawki - o czym mówi Tomasz Mika, National Director, JLL.

Rola zarządcy nieruchomości parku magazynowego


07-03-2017

Tylko około 35 procent wszystkich powierzchni magazynowych w Polsce jest zarządzanych przez zewnętrzne, profesjonalne firmy specjalizujące się w dostarczaniu usług typu „property management”. Dla porównania, ponad 75 procent powierzchni biurowych jest obsługiwanych przez wyspecjalizowanych zarządców nieruchomości.

Co należy ustalić przed podpisaniem umowy najmu?


28-12-2016

Zanim najemca podpisze umowę z wynajmującym budynek magazynowy czy przemysłowy, powinien zwrócić uwagę na kilka istotnych punktów. Przed złożeniem podpisu na umowie warto dokładnie ją przeanalizować, by uniknąć błędów, które mogą być odczuwalne dla biznesu przez wiele lat.

Jak uzyskać niski czynsz za magazyn?


30-11-2016

Wysokość czynszu powierzchni magazynowej to kluczowa kwestia dla każdego najemcy. W jaki sposób uzyskać najatrakcyjniejsze stawki, od czego one zależą i jak unikać błędów podczas negocjacji?